Czy LIBOR na waluty odejdzie w zapomnienie?
Czy nastąpi wyznaczenie zamiennika dla wybranych terminów wskaźnika referencyjnego LIBOR? Sprawdź, jakie zmiany się szykują!
- Jan Wróblewski
- /
- 9 marca 2021
Czym jest LIBOR?
LIBOR, czyli London Interbank Offered Rate, to referencyjna wysokość oprocentowania, zarówno depozytów, jak i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Stawki LIBOR wyznaczane są dla niżej wymienionych walut:
USD,
EUR,
CHF,
GBP,
JPY,
oraz dla pożyczek na:
1 dzień,
1 tydzień,
1 miesiąc,
2 miesiące,
3 miesiące,
6 miesięcy
1 rok.
Jak oblicza się LIBOR?
LIBOR obliczany jest na bazie średniej arytmetycznej wielkości oprocentowania w bankach, które są uczestnikami panelu LIBOR. Przy wyliczeniach odrzuca się odpowiednią liczbę skrajnych wartości. Za obliczenia (od lutego 2014 r.) odpowiada ICE Benchmark Administration (IBA). LIBOR wyznaczany jest około godziny 11.00 czasu uniwersalnego.
Co ciekawe, LIBOR nie jest stawką transakcyjną. Oznacza to, że uczestnicy panelu nie podają oprocentowania faktycznie zawieranych transakcji, lecz jedynie odpowiedź na pytanie, po jakiej stopie są w stanie pożyczyć (na londyńskim rynku międzybankowym) kwotę typową dla danej waluty i okresu pożyczki tuż przed godziną 11.00.
Kto jest uczestnikiem panelu LIBOR?
Za uczestników panelu uznaje się wybrane banki prowadzące aktywną działalność na rynku międzybankowym w Londynie. Należy pamiętać, że stawki LIBOR są bardzo istotnymi parametrami w kontekście transakcji finansowych na całym świecie. W wielu krajach oprocentowanie kredytów i depozytów opiera się właśnie o LIBOR. Ponadto są one również stawkami bazowymi dla transakcji pochodnych zawieranych nie tylko w Londynie, ale również innych rynkach finansowych na świecie.
Jaki zamiennik dla wskaźnika referencyjnego?
Ministerstwo Finansów i Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, mają zamiar zwrócić się do Komisji Europejskiej z wnioskiem mającym na celu wyznaczenie zamiennika dla wybranych terminów wskaźnika referencyjnego LIBOR CHF — czytamy w poniedziałkowym komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.
W ramach komunikatu poinformowano, o zamiarach brytyjskiego organu nadzoru Financial Conduct Authority (FCA), który ogłosił w piątek, że całkowite zaprzestaniu ulegnie opracowywanie wybranych wskaźników referencyjnych takich jak:
LIBOR CHF i LIBOR EUR — z końcem 2021 r.
LIBOR GBP i LIBOR JPY — z końcem 2021 r.
LIBOR USD — z dniem 30 czerwca 2023 r.
Co ważne, komunikat FCA, stanowi dla Komisji Europejskiej podstawę do ewentualnego podjęcia działań, mających na celu wyznaczenie zamiennika dla wybranych wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR.
W komunikacie wskazano również, że:
“Organ nadzoru oczekuje również od podmiotów nadzorowanych stosujących wskaźniki referencyjne z rodziny LIBOR niezwłocznego rozpoczęcia działań mających na celu poinformowanie klientów posiadających umowy, instrumenty finansowe oraz jednostki funduszy inwestycyjnych, w których stosowane są ww. wskaźniki referencyjne, o planowanym zaprzestaniu opracowywania tych wskaźników i wynikających z tego tytułu konsekwencjach".
Publikacja “syntetycznego" wskaźnika referencyjnego
Zgodnie z informacjami podanymi przez UKNF, w odniesieniu do wybranych kluczowych terminów LIBOR GBP, LIBOR JPY, oraz LIBOR USD FCA poinformował, że rozważa podjęcie działań nadzorczych, które pozwolą nakazać administratorowi odpowiedzialnemu za opracowywanie wskaźników referencyjnych z rodziny LIBOR, publikacji tzw. “syntetycznego" wskaźnika referencyjnego. Celem takiego działania jest umożliwienia rynkowi finansowemu wygaszenie portfela umów i produktów stosujących wspomniane wskaźniki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.