Kiedy czternastki trafią do emerytów?

Kiedy 14 emerytura? Ile osób ją otrzyma? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Kiedy czternastki trafią do emerytów?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 9 marca 2021

Ile osób może liczyć na „czternastkę”?

Liczba osób, która otrzyma dodatkowe świadczenie, to ok. 9,1 mln osób. Co ciekawe, zdecydowana większość, bo około 7 milionów 900 tysięcy świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

„Czternastkę” otrzymają emeryci i renciści, którzy podlegają ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Oznacza to, że na dodatkowe świadczenie mogą liczyć m.in. osoby, które pobierają:

  • zasiłki przedemerytalne,

  • rentę socjalną, 

  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, 

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające 

  • oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

Ile wynosi czternasta emerytura?

Zgodnie z ustawą, pełną czternastą emeryturę, w wysokości emerytury minimalnej, która wynosi 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych brutto.

Na czym polega zasada złotówka za złotówkę?

Warto wiedzieć, że w przypadku emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych, zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Dodatkowe świadczenie nazywane 14. emeryturą ma być wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń, który przypada w listopadzie. W niektórych przypadkach nastąpi to także w grudniu i styczniu. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył około 11 miliardów 400 tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!