fb

Kiedy czternastki trafią do emerytów?

Kiedy 14 emerytura? Ile osób ją otrzyma? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Kiedy czternastki trafią do emerytów?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 9 marca 2021

Ile osób może liczyć na „czternastkę”?

Liczba osób, która otrzyma dodatkowe świadczenie, to ok. 9,1 mln osób. Co ciekawe, zdecydowana większość, bo około 7 milionów 900 tysięcy świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.

Kto otrzyma czternastą emeryturę?

„Czternastkę” otrzymają emeryci i renciści, którzy podlegają ZUS, KRUS, zakładom emerytalnym MSWiA i MON. Oznacza to, że na dodatkowe świadczenie mogą liczyć m.in. osoby, które pobierają:

  • zasiłki przedemerytalne,

  • rentę socjalną, 

  • nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, 

  • rodzicielskie świadczenie uzupełniające 

  • oraz rentę inwalidów wojennych i wojskowych.

Ile wynosi czternasta emerytura?

Zgodnie z ustawą, pełną czternastą emeryturę, w wysokości emerytury minimalnej, która wynosi 1250 złotych, otrzymają seniorzy pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 złotych brutto.

Na czym polega zasada złotówka za złotówkę?

Warto wiedzieć, że w przypadku emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenie w wysokości powyżej 2900 złotych, zostanie zastosowana zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 złotych.

Kiedy wypłata czternastej emerytury?

Dodatkowe świadczenie nazywane 14. emeryturą ma być wypłacane z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń, który przypada w listopadzie. W niektórych przypadkach nastąpi to także w grudniu i styczniu. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył około 11 miliardów 400 tysięcy złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie 800+ zamiast 500+?
świadczenia/zasiłki

Będzie 800+ zamiast 500+?

Rosnąca inflacja sprawia, że wartość pieniądza spada. Według ekspertów świadczenie 500 plus jest dziś warte ok. 350 zł. Aby miało swoją wartość, jaką miało w czasie jego wprowadzenia, dziś...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!