Pulpit z danymi makroekonomicznymi na stronie Ministerstwa Finansów

Resort finansów uruchomił stronę internetową, na której w jednym miejscu pojawiają się na bieżąco aktualizowane raporty dotyczące najświeższych danych oraz prognoz makroekonomicznych dla Polski i niektórych krajów świata. Pulpity z danymi, nazywane przez resort dashboardami, znalazły się na stronach Ministerstwa Finansów.

Pulpit z danymi makroekonomicznymi na stronie Ministerstwa Finansów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 marca 2021

Jak znaleźć najnowsze dane makroekonomiczne?

Analitycy i ekonomiści w instytucjach finansowych często są obstawieni aktualizowanymi na żywo monitorami, prezentującymi najświeższe dane o stanie polskiej i światowej gospodarki. Teraz taki pulpit w nieco uproszczonej formie, każdy może mieć na ekranie swojego komputera lub tabletu.

Wystarczy wejść na podstronę oficjalnego serwisu ministerstwa finansów, by skorzystać z tzw. „dashboardów”, które prezentują najnowsze odczyty dotyczące gospodarki. Nie brakuje także informacji pochodzących z unijnych instytucji dla obszaru całej wspólnoty.

Oficjalne dane makroekonomiczne

Aby zobaczyć najświeższe dane makroekonomiczne, należy skorzystać z linku https://www.gov.pl/web/finanse/sytuacja-makroekonomiczna na którym zawarto aż 13 kart z różnymi zestawieniami dotyczącymi krajowej gospodarki. Dane w formie tabel i wykresów, można wyświetlać także w trybie pełnoekranowym.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Anna Malinowska

Gdzie znaleźć aktualne prognozy makroekonomiczne?

Prognozom makroekonomicznym i fiskalnym poświęcona jest druga, bliźniacza podstrona pod adresem https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczno-fiskalne. Znajdują się na niej trzy karty, które również obsługiwane są w trybie pełnoekranowym.

Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorcówPieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców Anna Malinowska

Wszystkie dane ekonomiczne w jednym miejscu

Jak zapewnia ministerstwo finansów, to pierwsze takie miejsce w polskim internecie, gdzie zamieszczono wszystkie najważniejsze parametry, które dodatkowo są aktualizowane na bieżąco. „Chcieliśmy ułatwić obywatelom poszukiwanie danych z różnych obszarów i zaprezentować je w najbardziej przystępnej dla nich formie” - tłumaczy szef resortu Tadeusz Kościński.

Obie strony z raportami uzupełnione są o wyjaśnienia i notki metodologiczne. Za pomocą linków można trafić do publikacji źródłowych znajdujących się na stronach takich instytucji jak Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Bank Polski, Eurostat, Komisja Europejska itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!