Pulpit z danymi makroekonomicznymi na stronie Ministerstwa Finansów

Resort finansów uruchomił stronę internetową, na której w jednym miejscu pojawiają się na bieżąco aktualizowane raporty dotyczące najświeższych danych oraz prognoz makroekonomicznych dla Polski i niektórych krajów świata. Pulpity z danymi, nazywane przez resort dashboardami, znalazły się na stronach Ministerstwa Finansów.

Pulpit z danymi makroekonomicznymi na stronie Ministerstwa Finansów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 10 marca 2021

Jak znaleźć najnowsze dane makroekonomiczne?

Analitycy i ekonomiści w instytucjach finansowych często są obstawieni aktualizowanymi na żywo monitorami, prezentującymi najświeższe dane o stanie polskiej i światowej gospodarki. Teraz taki pulpit w nieco uproszczonej formie, każdy może mieć na ekranie swojego komputera lub tabletu.

Wystarczy wejść na podstronę oficjalnego serwisu ministerstwa finansów, by skorzystać z tzw. „dashboardów”, które prezentują najnowsze odczyty dotyczące gospodarki. Nie brakuje także informacji pochodzących z unijnych instytucji dla obszaru całej wspólnoty.

Oficjalne dane makroekonomiczne

Aby zobaczyć najświeższe dane makroekonomiczne, należy skorzystać z linku https://www.gov.pl/web/finanse/sytuacja-makroekonomiczna na którym zawarto aż 13 kart z różnymi zestawieniami dotyczącymi krajowej gospodarki. Dane w formie tabel i wykresów, można wyświetlać także w trybie pełnoekranowym.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin!Anna Malinowska

Gdzie znaleźć aktualne prognozy makroekonomiczne?

Prognozom makroekonomicznym i fiskalnym poświęcona jest druga, bliźniacza podstrona pod adresem https://www.gov.pl/web/finanse/prognozy-makroekonomiczno-fiskalne. Znajdują się na niej trzy karty, które również obsługiwane są w trybie pełnoekranowym.

Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorcówPieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców Anna Malinowska

Wszystkie dane ekonomiczne w jednym miejscu

Jak zapewnia ministerstwo finansów, to pierwsze takie miejsce w polskim internecie, gdzie zamieszczono wszystkie najważniejsze parametry, które dodatkowo są aktualizowane na bieżąco. „Chcieliśmy ułatwić obywatelom poszukiwanie danych z różnych obszarów i zaprezentować je w najbardziej przystępnej dla nich formie” - tłumaczy szef resortu Tadeusz Kościński.

Obie strony z raportami uzupełnione są o wyjaśnienia i notki metodologiczne. Za pomocą linków można trafić do publikacji źródłowych znajdujących się na stronach takich instytucji jak Główny Urząd Statystyczny, Narodowy Bank Polski, Eurostat, Komisja Europejska itp.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!