Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? - Znamy termin!

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? — Znamy termin! W listopadzie 2021 roku zostanie wypłacona tzw. 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która otwiera drogę do wypłaty kolejnego, dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów – poinformował resort rodziny. Świadczenie otrzyma 9,1 mln osób.

Kiedy zostanie wypłacona 14. emerytura? - Znamy termin!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 marca 2021

Ile wyniesie 14. emerytura?

Przygotowujemy się do wypłaty 14 emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto” – powiedziała cytowana w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, która stoi na czele tej instytucji.

Komu będzie wypłacana 14. emerytura?

Zgodnie z ustawą, tzw. czternasta emerytura będzie wypłacana na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku trzynastych emerytur. Zawężone będzie jednak grono świadczeniobiorców, którzy będą mogli liczyć na dodatkowy bonus od państwa.

W ustawie przewidziano bowiem, że czternastą emeryturę w pełnej kwocie otrzymają jedynie ci świadczeniobiorcy, którzy co miesiąc otrzymują maksymalnie 2.900 złotych brutto. W każdym przypadku, w którym ta granica została przekroczona, obowiązywała będzie zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że listopadowy bonus będzie pomniejszany o kwotę przekroczenia progu 2.900 złotych.

Kiedy wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021?Kiedy wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021?Martyna Kowalska

Uprawnieni do 14. emerytury

Dodatkowe świadczenie będzie przysługiwało tym osobom, które w ostatnim dniu października 2021 roku, będą uprawnione do pobierania jednego z długoterminowych świadczeń, wymienionych w ustawie. Mowa o emeryturach, rentach, rentach socjalnych, świadczeniu przedemerytalnym. Na „czternastkę” nie mogą liczyć ci, których prawo do świadczeń będzie tego dnia zawieszone.

Ile osób otrzyma 14. emeryturę?

Pieniądze trafią do 9,1 mln osób, co według wyliczeń ZUS oznacza, że będzie to 93,76% wszystkich emerytów. Z obliczeń wynika, że około 7,9 mln uprawnionych otrzyma środki w pełnej wysokości, czyli w kwocie najniżej emerytury. 1,2 mln może liczyć na pomniejszoną „czternastkę” z uwagi na przekroczenie poziomu 2,9 tys. złotych comiesięcznych wpływów.

Według szacunków czternaste emerytury będą kosztowały łącznie 11,4 mld złotych.

Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorcówPieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców Anna Malinowska

Czy trzeba wnioskować o 14. emeryturę?

Nie. To świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie ma więc mowy o składaniu dodatkowych dokumentów czy wniosków. „Czternastka” będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach. Nie jest ważne, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem podlegającym opodatkowaniu, czy też zwolnionym z tego obowiązku.

Ważną informacją jest fakt, że kolejne dodatkowe świadczenie roczne nie będzie podlegało potrąceniom i egzekucjom.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!