Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców
31 marca 2021 roku rusza nabór wniosków przedsiębiorców planujących inwestycje w fotowoltaikę. Środki pochodzące z pieniędzy unijnych rozdysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna pula wsparcia to 80 mln, z czego 30 mln jest zarezerwowanych na inwestycje w województwie śląskim.
- Anna Malinowska
- /
- 9 marca 2021
Kiedy nabór na fotowoltaikę dla firm?
Coraz więcej firm w naszym kraju inwestuje w zieloną energię. I trudno się temu dziwić. Z jednej strony jest to okazja do sporych oszczędności, z drugiej zaś odpowiedzialne działanie na rzecz środowiska naturalnego i czystej atmosfery. Wiele takich projektów zostało zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu.
Najbliższy nabór potrwa od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Wnioski można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w specjalnym Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (do 28.05.2021, godz. 24:00) lub w Kancelarii NFOŚiGW (do 28.05.2021, godz. 15.30). Wnioski złożone po tym terminie niestety nie będą już rozpatrywane.
Fotowoltaika dla firm
To już ostatni taki nabór konkursowy, który będzie przeprowadzony z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ( poddziałanie 1.1.1. „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej”).
Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?Michał Górecki
Jaka pomoc dla firm inwestujących w fotowoltaikę?
Jak informuje NFOŚiGW uprawnione osoby mogą starać się o zwrotną pomoc na budowę lub przebudowę instalacji fotowoltaicznych. Jest jednak jeden warunek. Ich moc powinna przekraczać 2MWe.
W zakres projektów inwestycyjnych mogą wchodzić także przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, które należą do beneficjenta projektu, czyli innymi słowy wytwórcy energii elektrycznej.
Poziom dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę.
Zgodnie z zasadami naboru maksymalny możliwy poziom dofinansowania jest ustalany w zgodzie z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej. Co do zasady, nie może być to jednak więcej niż 85%. Drugim limitem jest poziom 15 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na projekt.
Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego? Martyna Kowalska
Dotacje na fotowoltaikę a premia inwestycyjna
NFOŚiGW zaznacza, że przedsiębiorcy będą mogli również starać się o premię inwestycyjną. Może ona przybrać formę częściowego umorzenia przyznanej, zwrotnej pomocy. Jej wysokość, w przypadku instalacji, dla których producenci planują skorzystanie z systemu aukcyjnego, wynosi maksymalnie 5% kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych inwestycji premia ta może sięgnąć nawet 20% wszystkich kosztów kwalifikowanych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.