Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców

31 marca 2021 roku rusza nabór wniosków przedsiębiorców planujących inwestycje w fotowoltaikę. Środki pochodzące z pieniędzy unijnych rozdysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna pula wsparcia to 80 mln, z czego 30 mln jest zarezerwowanych na inwestycje w województwie śląskim.

Pieniądze na fotowoltaikę dla przedsiębiorców
  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 marca 2021

Kiedy nabór na fotowoltaikę dla firm?

Coraz więcej firm w naszym kraju inwestuje w zieloną energię. I trudno się temu dziwić. Z jednej strony jest to okazja do sporych oszczędności, z drugiej zaś odpowiedzialne działanie na rzecz środowiska naturalnego i czystej atmosfery. Wiele takich projektów zostało zrealizowanych dzięki unijnemu wsparciu.

Najbliższy nabór potrwa od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Wnioski można składać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w specjalnym Generatorze Wniosków o Dofinansowanie (do 28.05.2021, godz. 24:00) lub w Kancelarii NFOŚiGW (do 28.05.2021, godz. 15.30). Wnioski złożone po tym terminie niestety nie będą już rozpatrywane.

Fotowoltaika dla firm

To już ostatni taki nabór konkursowy, który będzie przeprowadzony z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ( poddziałanie 1.1.1. „Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej”).

Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?Michał Górecki

Jaka pomoc dla firm inwestujących w fotowoltaikę?

Jak informuje NFOŚiGW uprawnione osoby mogą starać się o zwrotną pomoc na budowę lub przebudowę instalacji fotowoltaicznych. Jest jednak jeden warunek. Ich moc powinna przekraczać  2MWe.

W zakres projektów inwestycyjnych mogą wchodzić także przyłączenia do sieci elektroenergetycznych, które należą do beneficjenta projektu, czyli innymi słowy wytwórcy energii elektrycznej.

Poziom dofinansowania inwestycji w fotowoltaikę.

Zgodnie z zasadami naboru maksymalny możliwy poziom dofinansowania jest ustalany w zgodzie z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej. Co do zasady, nie może być to jednak więcej niż 85%. Drugim limitem jest poziom 15 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na projekt.

Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego?Jakie konsekwencje za rozbicie samochodu służbowego? Martyna Kowalska

Dotacje na fotowoltaikę a premia inwestycyjna

NFOŚiGW zaznacza, że przedsiębiorcy będą mogli również starać się o premię inwestycyjną. Może ona przybrać formę częściowego umorzenia przyznanej, zwrotnej pomocy. Jej wysokość, w przypadku instalacji, dla których producenci planują skorzystanie z systemu aukcyjnego, wynosi maksymalnie 5% kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych inwestycji premia ta może sięgnąć nawet 20% wszystkich kosztów kwalifikowanych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!