Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?

31 marca 2021 roku mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Z zapowiedzi ministerstwa finansów wynika, że termin ten może zostać przedłużony dla organizacji non-profit.

Kiedy mija termin sporządzania sprawozdań finansowych za 2020 rok? Będą wyjątki?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 marca 2021

Komu potrzebne są sprawozdania finansowe?

Jak przypomina resort finansów — „Dane pozyskiwane ze sprawozdań finansowych stanowią ważne źródło informacji dla instytucji kredytowych, kontrahentów oraz innych odbiorców przy podejmowaniu decyzji biznesowych. Wykorzystywane są one również do tworzenia informacji statystycznych istotnych dla funkcjonowania państwa”. Choćby z tego powodu, fiskus pilnuje, by z niniejszego obowiązku wszystkie zobowiązane podmioty wywiązały się w terminie.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z elektronicznych rozwiązań w procesach księgowych oraz sprawozdawczych.  Jak wynika z doświadczeń z ostatnich miesięcy, coraz więcej podmiotów decyduje się właśnie na taką drogę, tym bardziej że ustawa o rachunkowości wymaga, by sprawozdania finansowe zostały sporządzone w formie elektronicznej.

Jak zrobić płyn antybakteryjny w domu?Jak zrobić płyn antybakteryjny w domu?Jan Wróblewski

Czy termin sporządzenia sprawozdania finansowego może zostać wydłużony?

Ministerstwo Finansów nie planuje jakiegoś generalnego przedłużenia terminów na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdań, które zostały sprecyzowane w ustawie o rachunkowości.Wiele wskazuje na to, że pewien wyjątek będzie dotyczył organizacji non-profit,działające w obszarach wolontariatu i pracy socjalnej.

Przedłużenie terminów na sprawozdania od organizacji non-profit

Jak informuje resort „rozważane jest niewielkie przesunięcie terminów, tak aby wyjść naprzeciw ich postulatom,uwzględniając jednocześnie potrzebę tworzenia kluczowych informacji statystycznych dla funkcjonowania państwa. Wkrótce zostanie opublikowany projekt rozporządzenia w tej sprawie”.

PIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczyPIP sprawdzi, czy firmy nie nadużyły tarczy Jan Wróblewski

Sprawozdawczość w czasie COVID-19

Instytucje przygotowujące sprawozdania finansowe za 2020 roku mogą skorzystać ze specjalnych materiałów poświęconych sprawozdawczości finansowej w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Można je znaleźć pod tym linkiem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!