Kiedy możliwe jest umorzenie należności ZUS?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może umorzyć należności firm, jednak jest to możliwe jedynie w skrajnych i wyjątkowych sytuacjach. Udzielenie tego typu wsparcia wobec płatników pogrążonych w problemach jest dość precyzyjnie opisane w przepisach. Kiedy możliwe jest umorzenie należności ZUS?

Kiedy możliwe jest umorzenie należności ZUS?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 3 marca 2021

Umorzenie należności ZUS

Jak wyjaśnia cytowany na stronie internetowej ZUS wiceprezes tej instytucji Paweł Jaroszek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych „może umorzyć należności z tytułu składek jedynie w szczególnie trudnych sytuacjach, wyłącznie po spełnieniu przesłanek wynikających z przepisów prawa”.

W celu uzyskania takiego wsparcia zainteresowany musi sam złożyć wniosek i udowodnić całkowitą nieściągalność należności lub poważne problemy finansowe i rodzinne.

Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!Uwaga na fałszywych pracowników ZUS!Jan Wróblewski

Co to są Centra Umorzeń ZUS?

Tego typu wnioski kierowane do ZUS trafiają do rozpatrzenia przez tzw. Centra Umorzeń (CUM). Chodzi o to, by w takich szczególnych sytuacjach zapewnić jednolitość rozstrzygnięć. To oznacza, że płatnik, który zgłosi się z takim wnioskiem na Podkarpaciu, może liczyć na to, że jego sprawa będzie potraktowana tak samo, jak w przypadku innych wnioskujących np. z Mazowsza czy Śląska.

Jak wnioskować o umorzenie składek ZUS

Każda osoba, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji i chciałaby skorzystać z tego typu wsparcia, może złożyć stosowny wniosek w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić także drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat takiej możliwości, powinny skontaktować się z doradcami do spraw ulg i umorzeń. Można to zrobić zdalnie za pośrednictwem usługi e-wizyta dostępnej na stronie internetowej Zakładu.

Kto jest moim dzielnicowym?Kto jest moim dzielnicowym? Michał Górecki

Rozpatrywanie wniosku o umorzenie składek na ZUS

Każdy wniosek, niezależnie czy wypełniony tradycyjnie, czy elektronicznie trafi na biurko doradcy ds. ulg i umorzeń, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania administracyjnego oraz skompletowanie niezbędnych dokumentów. W kolejnym kroku sprawa trafia do Centrum Umorzeń, które zajmie się jej rozpatrzeniem od strony merytorycznej i prawnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!