Wspólnota mieszkaniowa: czym się różni zarząd od zarządcy?
Dla wielu osób, które dotąd nie mieszkały w nieruchomości zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową, odnalezienie się w jej realiach bywa z początku kłopotliwe. W internecie nie trudno znaleźć pytanie (dla wielu oczywiste) czym różni się zarząd wspólnoty od zarządcy nieruchomości i czy zarząd nie może zająć się zarządzaniem, a nie zlecać to zewnętrznemu podmiotowi. Odpowiadamy.
- Martyna Kowalska
- /
- 3 marca 2021
Czym jest zarząd wspólnoty mieszkaniowej?
Zarząd wspólnoty mieszkaniowej to nic innego jak trzyosobowa reprezentacja interesów całej wspólnoty, czyli wszystkich mieszkańców danego bloku, kamienicy etc. Jego skład wybierany jest przez członków danej wspólnoty podczas zebrania. Również zmiany składu zarządu powinny być przeprowadzone w sposób demokratyczny.
Będą zmiany w prawie antymonopolowym. Sprawdź, co się zmieni! Jan Wróblewski
Kim jest zarządca nieruchomości?
Zarządca nieruchomości jest zazwyczaj osobą trzecią lub bardziej „firmą”, która świadczy usługi dla wspólnoty na podstawie umowy podpisanej z zarządem. Zarządca jest wykwalifikowanym, profesjonalnym podmiotem, który „wyręcza” zarząd w takich działaniach, jak np. rozliczanie wpłat, czy zlecanie np. pilnych prac remontowych, czy naprawczych. To również zarządca zwołuje oraz przeprowadza zebrania, które powinny odbywać się przynajmniej raz do roku.
Istotne jest to, by zarządca posiadał odpowiednią wiedzę oraz przygotowanie do pełnionej roli. Dlatego warto dobrze przemyśleć wybór takiego usługodawcy. Jak pokazuje praktyka, od jego umiejętności bardzo wiele zależy. Powinna być to osoba systematyczna, skrupulatna i godna zaufania. Obraca bowiem sporymi sumami, które powinny być jak najlepiej zagospodarowane na rzecz wspólnoty. Za swoją pracę, pobiera wynagrodzenie, określone w umowie podpisanej przez zarząd wspólnoty.
Formalności budowlane przez internet. Co załatwię przez e-budownictwo?Anna Malinowska
Czy zarząd wspólnoty może pełnić funkcję zarządcy nieruchomości?
Często wiele problemów rodzi podobieństwo nazw „zarząd” i „zarządca”. Wiele osób zadaje pytanie, czy zarząd musi zlecać zarządzanie nieruchomości na zewnątrz, czy nie może zająć się tym we własnym zakresie.
Teoretycznie jest to możliwe, jednak po pierwsze, jego członkowie muszą mieć odpowiednią wiedzę, a po drugie czas na załatwianie różnych formalności. Zazwyczaj jedno i drugie stanowi pewien problem. Dlatego racjonalnym wydaje się podpisanie umowy z osobą, która może „odciążyć” zarząd i rozwiązywać problemy wspólnoty.
Jak wybrać dobrego zarządcę nieruchomości?
Inna rzecz to fakt, że wielu zarządców nieruchomości obsługujących co najmniej kilka lub kilkanaście wspólnot, zatrudnia lub współpracuje z innymi osobami zajmującymi się np. księgowością, rozliczaniem wodomierzy, hydraulikami, elektrykami oraz innymi usługodawcami, dzięki którymi wykonywanie zleconych zadań oraz rozwiązywanie doraźnych problemów przebiega dużo łatwiej i sprawniej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.