Formalności budowlane przez internet. Co załatwię przez e-budownictwo?

W uruchomionym przez resort rozwoju, pracy i technologii serwisie e-budownictwo już teraz dostępnych jest 13 formularzy, które ułatwią rozbiórkę lub pozwolą na zgłoszenie robót budowlanych. Więcej wirtualnych udogodnień będzie dostępnych od lipca 2021 roku. Jakich formalności budowlanych można dopełnić przez internet? Co załatwię przez e-budownictwo?

Formalności budowlane przez internet. Co załatwię przez e-budownictwo?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 marca 2021

Proces budowlany przez internetowe

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które jest odpowiedzialne za projekt e-budownictwo podzieliło wdrażanie nowych udogodnień na dwa etapy. Pierwszy już działa i pozwala m.in. na zgłoszenie rozbiórki lub prac remontowych. Za cztery miesiące do tych udogodnień ma dołączyć zdalne złożenie wniosku o pozwolenie na budowę wraz z projektem zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego.

Wspomniane usługi znajdują się na stronie https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ podlegającej pod Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Aby z nich skorzystać, konieczne jest zalogowanie. Aby korzystać ze wszystkich możliwości serwisu, podczas pierwszej wizyty należy założyć swoje indywidualne konto użytkownika.

Mniej biurokracji w związku z budową

Jak przyznał wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, przyspieszenie oraz pogłębienie rozwoju tego typu usług wymusiła trwająca pandemia, co nie zmienia faktu, że cyfryzacja, która może wyeliminować biurokrację, to droga z której nie ma dziś odwrotu. — „Cyfryzacja to proces ciągły – oparty na nieustannym korygowaniu i doskonaleniu narzędzi. Mówiąc krótko i wprost: zapraszam wszystkich do korzystania i udoskonalania serwisu e-budownictwo” - powiedział.

Jak sprawdzić uzbrojenie działki, którą chcemy kupić?Jak sprawdzić uzbrojenie działki, którą chcemy kupić?Michał Górecki

Czym jest serwis e-budownictwo?

W serwisie e-budownictwo inwestorzy mogą znaleźć m.in. formularze wniosków, zgłoszeń, a także oświadczeń wymaganych w procesie budowlanym. Oprócz ich wypełnienia oferuje także możliwość złożenia stosownych dokumentów.

Nie oznacza to jednak, że wszelkie załatwianie spraw w tym obszarze będzie możliwe jedynie przez internet. „To do obywatela będzie należał wybór czy chce złożyć dany wniosek w sposób elektroniczny czy woli zostać przy tradycyjnym składaniu formularzy” — wyjaśniono w komunikacie na temat serwisu e-budownictwo.

Harmonogram wprowadzania usług w serwisie e-budownictwo

Serwis będzie rozwijany etapami. Pierwsza faza, która rozpoczęła się w lutym 2021 roku umożliwia złożenie 13 formularzy. Nie jest to jednak zamknięty katalog. Kolejne możliwości pojawią się w lipcu 2021 roku, kiedy uruchomiony zostanie drugi etap rozwoju serwisu e-budownictwo.

Dla kogo zielone tablice rejestracyjne?Dla kogo zielone tablice rejestracyjne? Michał Górecki

Co można załatwić przez e-budownictwo?

Od lutego 2021 roku w serwisie e-budownictwo można m.in. złożyć wspomniany wniosek o pozwolenie na rozbiórkę oraz zgłosić roboty budowlane, ale tylko te, które nie wymagają dołączenia rozbudowanych załączników takich jak projekt zagospodarowania działki czy projekt architektoniczno budowlany).

Tą samą drogą można także zgłosić rozbiórkę oraz złożyć wniosek o przeniesienie decyzji i pozwoleniu na budowę czy wznowienie robót budowlanych.

Ponadto istnieje także możliwość złożenia wniosku o przeniesienie praw i obowiązków jakie wynikają ze zgłoszenia, wobec którego nie pojawił się sprzeciw właściwego organu. W ten sam sposób zawiadomimy także o zamierzonym terminie rozpoczęcia budowy.

Pełna lista dostępnych formularzy znajduje się na stronie serwisu e-budownictwo.

Co będzie można załatwić od 1 lipca na stronie e-budownictwo?

Cytujemy za komunikatem MRPiT:

1.    złożyć wniosek o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych,

2.    złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym,

3.    złożyć wniosek o wydanie odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego,

4.    złożyć wniosek o zmianę pozwolenia na budowę,

5.    złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tymczasowego obiektu budowlanego,

6.    złożyć wniosek o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego,

7.    zawiadomić o zakończeniu budowy,

8.    złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie.

Od 5 lipca 2021 r. będzie można dokonać zgłoszenia z projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!