Jak sprawdzić uzbrojenie działki, którą chcemy kupić?

Poszukiwania działki, którą chcemy kupić np. pod budowę domu lub w celach inwestycyjnych zazwyczaj zaczynają się w internecie. Zanim pojedziemy na miejsce, by w terenie poznać przedmiot ewentualnej transakcji, warto nie ruszając się z domu, sprawdzić prawdziwość informacji podanych w ogłoszeniu. Jak sprawdzić uzbrojenie działki, którą chcemy kupić?

Jak sprawdzić uzbrojenie działki, którą chcemy kupić?
  • Michał Górecki
  • /
  • 2 marca 2021

Jak szukać działki budowlanej

W internecie bez problemu znajdziemy ogłoszenia osób, które oferują działkę na sprzedaż. Niezależnie czy szukamy jej w bliskiej okolicy naszego miejsca zamieszkania, czy też w innym województwie, jej oględziny wiążą się z koniecznością wzięcia jednego dnia urlopu, kosztów przejazdu etc.

Warto jednak pamiętać, że istnieją narzędzia, które pozwolą nam bez ruszania się z domu, sprawdzić stan faktyczny danej działki, jej sąsiedztwo etc. Znając jej numer, dokładną lokalizację lub współrzędne geograficzne możemy w kilka minut poznać dostępność do drogi publicznej, a także uzbrojenie w instalację wodociągową, kanalizacyjną, energetyczną, gazową lub telekomunikacyjną. Jeśli działka nie jest uzbrojona, w ten sam sposób sprawdzimy bliskość (możemy policzyć to nawet w metrach) do najbliższego słupa niskiego napięcia, nitki wodociągu czy światłowodu. Jak to zrobić?

Kto jest moim dzielnicowym?Kto jest moim dzielnicowym?Michał Górecki

Jak sprawdzić uzbrojenie działki w internecie?

Z pomocą przyjdzie nam państwowy portal prowadzony przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii geoportal.gov.pl . Po wejściu na główną stronę klikamy „Geoportal Krajowy”. Po nieco dłuższej chwili wczyta nam się mapa całej Polski. Wówczas przybliżamy interesujący nas fragment lub korzystamy z narzędzi wyszukiwania. Po wczytaniu mapy obszaru zaznaczamy w polu „Zawartość mapy” (po prawej stronie ekranu) interesującą nas warstwę. W naszym przypadku przydatna będzie „Ewidencja gruntów i budynków” dla określenia granic nieruchomości oraz „Uzbrojenie terenu”. Po przybliżeniu warto skorzystać z funkcji ortofotomapy, która ułatwi orientację w terenie. W ten sposób zobaczymy różnego rodzaju przeszkody takie jak zadrzewienia, przydrożne rowy, chodniki etc.

Jakie informacje o uzbrojeniu na Geoportalu?

Po załadowaniu się wybranych warstw otrzymamy naniesione na mapie przebiegi wodociągu (a także jego średnicy), sieci kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, gazowej itp. Znajdziemy także lokalizację słupów, co jest istotne dla zweryfikowania dostępności do energii elektrycznej, jeśli jeszcze nie została ona doprowadzona do interesującej nas działki.

Przy okazji możemy sprawdzić dostęp do drogi publicznej, przeglądając przebieg granic działek oraz pasa drogowego. Za pomocą narzędzia „pomiary” możemy także zweryfikować odległości, powierzchnię itd.

Jak zmienić zarządcę nieruchomości?Jak zmienić zarządcę nieruchomości? Mikołaj Frączak

Jak zweryfikować dane o uzbrojeniu działki

Pamiętajmy jednak, że sama mapa to nie wszystko. O możliwościach i warunkach stworzenia przyłącza decydują konkretne instytucje, np. przedsiębiorstwo wodociągów, czy zakład energetyczny. Nie powinniśmy się sugerować w tych kwestiach jedynie odczytem z mapy. Za każdym razem, kiedy jesteśmy już bliscy decyzji inwestycyjnej, należy poświęcić trochę czasu, by dokładnie sprawdzić możliwości na jakie pozwala nam lokalizacja działki. Samo „słowo” sprzedającego, to za mało.

Skorzystanie z Geoportalu będzie jednak dobrym sposobem na etapie samego sondowania potencjalnych lokalizacji lub weryfikacji prawdziwości danych podanych w ogłoszeniu przez sprzedającego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!