Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego?

Zmiana miejsca zamieszkania związana z pracą to najczęstszy powód zmiany przedszkola dziecka w trakcie roku szkolnego. Wyjazd do innego miasta to dla rodzin ogromne logistyczne wyzwanie. Jednym z wyzwań jest zmiana placówki dla pociechy. Co należy zrobić, by przenieść dziecko do innego przedszkola?

Jak przenieść dziecko do innego przedszkola w trakcie roku szkolnego?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 marca 2021

Jakie przepisy regulują przeniesienie dziecka do innego przedszkola?

Jeśli szukamy szczegółowo opisanych procedur związanych z przeniesieniem dziecka do innego przedszkola w Prawie oświatowym, nie wertujmy dalej paragrafów. I tak niczego konkretnego nie znajdziemy poza art. 130 ust. 1, zgodnie z którym o przyjęciu dziecka w trakcie roku decyduje dyrektor. To wszystko.

Z tego powodu, to z dyrektorem wybranej placówki należy porozmawiać o naszej sytuacji, oraz przedstawić powody prośby. Może się okazać, że w danej placówce nie ma miejsca i trzeba szukać dalej. Przedszkola nie mają obowiązku zachowywania „rezerwy” miejsc na takie przypadki. Jeżeli dyrektor uzna, że istnieje szansa na przyjęcie dziecka, wówczas należy zrobić kolejny krok, jakim jest napisanie pisemnego wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Kiedy dziecko zostaje przyjęte do przedszkola?

Dane słowo, nawet przy najsympatyczniejszej rozmowie nie daje nam pewności, że dziecko zostało przyjęte do danej placówki. Najpierw składamy wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, a potem czekamy na formalną decyzję w sprawie przyjęcia dziecka do przedszkola.

Próbne egzaminy ósmoklasisty 2021Próbne egzaminy ósmoklasisty 2021Mikołaj Frączak

Jakie dokumenty przy przyjęciu dziecka do przedszkola?

Niestety również i w tej materii nie mamy przepisów, które poprowadzą nas przez formalności. Z pewnością pomoże nam w tym dyrektor, który poinformuje jakie dokumenty powinniśmy załączyć lub dostarczyć w późniejszym terminie.

Oprócz standardowego formularza, zapewne tego samego, który jest używany w trakcie rekrutacji, konieczne będzie dostarczenie wszelkiego rodzaju opinii wydanych przez poradnie psychologiczno-pedagogiczne, orzeczeń lekarskich, zaświadczeniach o alergiach czy zalecanej diecie.

Przeniesienie dziecka do innej zerówki

Zgodnie z prawem oświatowym dodatkowe obowiązki spadają na dyrektora placówki, który w trakcie roku przyjmuje dziecko do zerówki, czyli na tzw. obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne. Musi on poinformować o tym fakcie dyrektora najbliższej szkoły publicznej, której obwód obejmuje przedszkole.

Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Czy można wystawić zwolnienie lekarskie wstecz? Michał Górecki

Kiedy najlepiej przenieść dziecko do innego przedszkola

Z punktu widzenia całej procedury przeniesienia dziecka do innego przedszkola najlepiej jest, gdy zmiana następuje wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czyli od 1 września. Wówczas formalności rekrutacyjnych należy dopełnić najczęściej na przełomie zimy i wiosny.

Trzeba także pamiętać, że przeniesienie dziecka do innego przedszkola po wakacjach jest łatwiejsze ze względów „aklimatyzacyjnych”. Trzeba mieć świadomość, że zmiana placówki dla kilkulatka może być szokiem i może wiązać się z poważnymi trudnościami z odnalezieniem się w nowym środowisku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!