Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjne

Do niedawna seniorzy stanowili największą grupę narażoną na wykluczenie cyfrowe. Dziś coraz częściej sięgają po oferty z zakresu telefonii komórkowej czy internetu. Duży wpływ na ten stan rzeczy miała pandemia. Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadził badania, z których wynika, że cały czas rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjne.

Rośnie zapotrzebowanie seniorów na usługi telekomunikacyjne
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 marca 2021

Ilu seniorów w Polsce posiada telefon komórkowy?

Jak wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE), aż 92% osób w wieku 60+ posiada telefony komórkowe. Zgodnie z deklaracjami w sondażu, seniorzy posiadający komórkę  najczęściej wykonują z niego połączenia na numery komórkowe oraz stacjonarne. Stosunkowo często korzystają także z krótkich wiadomości tekstowych SMS.

Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Samsung galaxy z flip 3 a może Samsung S21?Monika ŚwietlińskaCzy seniorzy korzystają z komunikatorów?

Prawie połowa osób w wieku 60+ (48%), którzy posiadają telefon komórkowy, używa popularnych komunikatorów. Najczęściej są to należące do Facebooka Messenger (75%) oraz WhatsApp (66%). Na dalszych miejscach znalazły się: Viber (8%) oraz Telegram, Signal i Discord (po 1%).

Co czwarty senior używający tych kanałów komunikacji wybiera opcję połączeń głosowych. Prawie co trzeci użytkownik deklaruje, że wyłącznie za ich pośrednictwem wysyła wiadomości tekstowe, lub robi to częściej niż w przypadku tradycyjnych SMS-ów.

Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Czy tańszy roaming w UE przetrwa?Anna Malinowska

Seniorzy a rynek telefonii stacjonarnej

Z raportu UKE wynika, że ponad połowa (53%) osób powyżej 60. roku życia korzysta z telefonii stacjonarnej. W tym gronie, 60% uważa, że posiadanie takiej możliwości jest istotną kwestią. Większość przyznaje, że największą rolę odgrywa tutaj przyzwyczajenie do tej formy komunikacji. Takiego zdania jest obecnie 39% badanych.

Najczęściej nawiązywanymi połączeniami są te, na inne numery stacjonarne. Rzadziej kontaktują się z infoliniami. Większość seniorów posiadających telefon sieciowy twierdzi, że nie zamierza rezygnować z tej usługi, choć przyznaje, że bacznie przygląda się ofercie. Ewentualne pożegnanie z telefonem stacjonarnym wchodziłoby jednak w grę, gdyby wzrosły koszty korzystania z tej usługi lub pojawiły się bardziej atrakcyjne oferty telefonii komórkowej.

Ilu seniorów w Polsce korzysta z internetu?

Połączenie z internetem wg sondy UKE posiada 85% osób starszych. W większości przypadków łączą się one z globalną siecią we własnym domu. Prawdopodobnie dlatego znaczny odsetek sięga po oferty stacjonarne. Połowa deklaruje także posiadanie internetu mobilnego w swoim telefonie komórkowym.

Seniorzy najczęściej korzystają z internetu, by przeglądać treści na portalach internetowych oraz odbierać pocztę elektroniczną. Część deklaruje także aktywność na portalach społecznościowych.

W przypadku obsługi komputera, aż 63% posiadaczy takiego urządzenia  twierdzi, że dobrze daje sobie radę z jego obsługą. Co piąty, określa siebie mianem zaawansowanego użytkownika. Jedynie 13% zgłasza konieczność sięgania po pomoc innych osób, a swoje doświadczenie określa jako „początkujący użytkownik”.

Pobyt w sanatorium będzie droższy?Pobyt w sanatorium będzie droższy? Jan Wróblewski

Jak seniorzy kupują usługi telekomunikacyjne?

72% seniorów twierdzi, że samodzielnie zawiera umowy na usługi komunikacyjne. Jedynie 14% wskazuje, że potrzebuje w tym obszarze pomocy. Podobny odsetek przyznaje, że tego typu formalności załatwia za nie ktoś inny.

Osoby starsze wybierają bardziej tradycyjne formy zakupu usług telekomunikacyjnych. Aż 52% podpisuje umowy w salonach firmowych lub innych stacjonarnych punktach obsługi. 23% zawiera je przez telefon.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Sypią się mandaty za brak maseczek
covid

Sypią się mandaty za brak maseczek

Jeśli komuś się wydaje, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach jest martwym przepisem, może boleśnie przekonać się, że wcale tak nie jest. W wielu miejscach w kraju policja wlepia mandaty...
Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?
firma

Jak założyć Prostą Spółkę Akcyjną?

Każdego dnia w Polsce powstaje przynajmniej jedna Prosta Spółka Akcyjna (PSA) – wynika z rządowych statystyk. Kto powinien zastanowić się nad takim rozwiązaniem i jak założyć Prostą Spółkę...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!