Jaki telefon wybrać?

Technologia zmienia się bardzo szybko, szczególnie widoczne jest to w smartfonach. Zdecydowana większość z nas korzysta z nich na co dzień, ale co jakiś czas nadchodzi konieczność wymiany starego telefonu na nowy. Chcąc zmienić telefon, stajemy przed trudnym wyborem smartfona. Dlaczego jest on trudny? Przez dostępność wielu modeli w bardzo różnych konfiguracjach.

Jaki telefon wybrać?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 września 2021

Postaram się w tym artykule odpowiedzieć na pytanie: jak wybierać smartfona i na co zwracać uwagę. Dowiesz się, jakie są dostępne rodzaje ekranów, jakiej powinny być rozdzielczości. Co to jest pamięć RAM i jaki ma wpływ na funkcjonowanie telefonu, jakie powinny być parametry aparatu i wiele więcej. Ważne jest oczywiście również, to jak telefon wygląda. Wiele osób jednak szuka dodatkowych funkcji jak bezprzewodowe ładowanie, czytnik linii papilarnych czy też głośniki stereo. Zapraszam do lektury.

Jaki ekran w telefonie?

Telefony na rynku obecnie wyposażone są w duże wyświetlacze o przekątnej, która często przekracza 6 cali, oprócz wielkości wpływ na komfort użytkowania ma rozdzielczość matrycy. Dotyczy to zarówno flagowych modeli takich jak Samsung Galaxy S21 Plus jak i również tańszych modeli. Oczywiście osoby, które szukają mniejszych modeli, które zmieszczą się w kieszeni spodni znajdą ich na rynku całkiem sporo, ale ilość jest zdecydowanie mniejsza.

W Samsungach znajdziemy wyświetlacze AMOLED. Tego rodzaju ekran może pochwalić się znacznie lepszym nasyceniem kolorów, to rozwiązanie znajdziemy w droższych telefonach. Jednak Samsung postawił na te wyświetlacze już w najniższej serii. Spotkamy SUPER AMOLED np. w modelu Samsung galaxy A72. Ciekawą nowością jest seria Samsung Galaxy Z Flip, pierwszy składany smartfon, Samsung zdecydował się w tym smartfonie na dwa ekrany — wewnętrzny ekran i ekran zewnętrzny.

Procesor w telefonie – serce i moc

Smartfonów na rynku jest bardzo wiele, równie wiele jest różnego rodzaju procesorów. W przypadku telefonów Samsunga do czynienia mamy z autorskim rozwiązaniem, jakim jest procesor Exynos. Obecnie spotykamy najczęściej procesory, które mają osiem rdzeni. Jednak to nie ich ilość jest najważniejszym elementem jeżeli chodzi o wydajność. Najważniejsza jest technologia i taktowanie.

Pamięć RAM i wbudowana

Pamięć RAM jest bardzo ważnym parametrem w każdym telefonie jak i komputerze. Jeżeli ponad wszystko stawiamy szybkość działania i możliwość używania wielu aplikacji równocześnie, to pamięć RAM jest najważniejszym elementem.

Kolejnym ważnym elementem wpływającym na funkcjonalność telefonu jest wielkość wbudowanej pamięci. Pamięć wewnętrzna jest miejscem, gdzie przechowujemy muzykę, zdjęcia itd. Tutaj sprawa jest indywidualna, bo wiele osób w telefonie nie trzyma dosłownie nic. Dla tych, którzy potrzebują dodatkowego miejsca rozwiązaniem jest dokupienie karty pamięci.

Aparat fotograficzny w smartfonie

Producenci prześcigają się, promując matryce zastosowane w aparatach. Wartość podawana jest w mega pixelach (Mpix). Wiele osób sądzi, że im wyższa wartość tym zdjęcia będą lepsze. Niestety, to nie jest prawda i poza matrycą wiele innych czynników ma wpływ na jakość zdjęć.

Oprócz samej rozdzielczości na jakość zdjęć wpływa szereg innych elementów. Między innymi będzie to stabilizacja optyczna, głębia czy też tryb nocny jak i jasność obiektywu. Dopiero połączenie tych wielu czynników w jeden sprawia, że mamy wysokiej klasy aparat w smartfonie.

Bateria

Smartfon jest małym komputerem i potrzebuje do działania sporo prądu. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć jaka bateria powinna być zamontowana w smartfonie. Szczególnie, że bardzo wiele zależy od sposobu użytkowania telefonu.

Nawet a najlepszym modelu możemy wyłączyć wszystkie dodatkowe funkcje i będzie on zużywał bardzo mało prądu. Co wpływa na pobieranie prądu?

  • wielkość ekranu
  • moc procesora
  • system operacyjny
  • funkcje łączności jak wi-fi, NFC itd. Itp.
  • GPS

Bezprzewodowe ładowanie zwrotne

Jedną z ciekawszych funkcji nowoczesnych telefonów jest ładowanie bezprzewodowe. Telefon z taką opcją nie musi być podłączony do ładowarki za pomocą kabla, wystarczy go położyć na specjalnej ładowarce. Ciekawostką jest to, że ładowarki tego typu coraz częściej wbudowane są w różnego rodzaju urządzenia jak na przykład budzik czy też podkładka pod mysz.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i w każdej chwili możemy telefon wziąć do ręki, bez konieczności odpinania kabla. Ciekawie ta funkcja działa w telefonach z serii Samsung Galaxy z flip 3, gdzie do prawidłowego ładowania telefon musimy złożyć.

Szczelna obudowa

Smartfony są drogimi urządzeniami i oczekujemy od nich jak największej odporności. Chcemy, żeby był on odporny na upadki, kurz jak i wodoszczelny. Obecnie większość dobrych telefonów wykonana jest ze stopów aluminium i metalu, dzięki czemu są bardziej odporne. Trudno jednak znaleźć telefon, który wytrzyma bez uszczerbku upadek z wysokości. Żeby tak było musimy mieć albo wzmocniony specjalnie model telefonu, albo specjalne ochronne etui.

 Jak widać wybór smartfonów jest bardzo duży, teraz już wiesz na co zwrócić uwagę, kupując swój kolejny telefon.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!