Badanie: Polacy boją się pola elektromagnetycznego i 5G
Prawie połowa Polaków nie wie, czym jest pole elektromagnetyczne (PEM), wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Zdaniem PIIT taki stan rzeczy, jest głównym źródłem powstawania mitów o szkodliwości oddziaływania np. nadajników telefonii komórkowej 5G.
- Mikołaj Frączak
- /
- 6 września 2021
Co wiemy o PEM i nowych technologiach?
Badanie opublikowane właśnie przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji zostało przeprowadzone przez Kantar Polska oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski. W ocenie PIIT, zdiagnozowany niski poziom wiedzy o PEM jest poważną barierą w rozwoju nowych technologii, np. 5G. Jak twierdzi Izba - „Raport »Nastawienie Polaków do pola elektromagnetycznego oraz nowych technologii« to pierwsze tak kompleksowe opracowanie dotyczące postaw Polaków wobec pola elektromagnetycznego i nowych technologii”.
Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Mikołaj Frączak
Co to jest PEM?
Jak wynika z badań, prawie połowa naszych rodaków nie umie odpowiedzieć na pytanie, czym jest pole elektromagnetyczne. Co więcej, respondenci mieli spory problem, by wskazać, co jest źródłem PEM.
Mniej niż połowa wskazała co, że emitują je np. linie elektromagnetyczne, telefonia mobilna oraz urządzenia energetyczne. Tylko 12 procent wskazało, że źródłem takiego promieniowania jest słońce. Co ciekawe zdaniem 5% badanych źródłem PEM jest… wirus SARS-CoV-2.
Czy Polacy boją się nowych technologii?
Co prawda 60% badanych uważa, że nauka oraz technologia dają więcej możliwości rozwijania się społeczeństwa. Część respondentów martwi się jednak o wpływ nowoczesnych technologii na zdrowie czy życie ludzkie. Jak zaznaczono w raporcie PIIT: „Warto w tym miejscu nadmienić, że pole elektromagnetyczne powoduje obawy społeczne już od czasów powstania elektryczności, czyli od przełomu XIX i XX wieku. Początkowo oznaczało to brak akceptacji dla »domowego« zastosowania elektryczności”. Zdaniem ekspertów mamy do czynienia poważną „luką w społecznej wiedzy na temat pola elektromagnetycznego”. Ich zdaniem, bez działań edukacyjnych w tym zakresie, luka ta„będzie się powiększać, tworząc przestrzeń do działania dla różnych środowisk negatywnie nastawionych do rozwoju nowych technologii w Polsce” -powiedział cytowany w raporcie prof. dr hab. inż. Andrzej Krawczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Zastosowań Elektromagnetyzmu.
Ile osób zamierza korzystać z 5G?
Według przytoczonych wyników badań, z 5G w przyszłości zamierza korzystać mniej niż 40% ankietowanych. 50% nie było w stanie określić się, czy będzie korzystało z piątej generacji łączności mobilnej, czy też nie. Co ciekawe, spora grupa badanych nie chce zachęcać innych do korzystania z technologii 5G.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.