Nowe oznaczenia żarówek i produktów oświetleniowych
Koniec żarówek z klasą energetyczną A++. Od początku września 2021 r. Unia Europejska wprowadziła nowe oznaczenia i etykiety energetyczne. Zmiana ma uprościć życie klientom, którzy chcą obniżyć rachunki za energię i wybrać ekonomiczne źródło światła. Nowy system ma być bardziej przejrzysty i czytelny.
- Mikołaj Frączak
- /
- 3 września 2021
Nowe etykiety energetyczne na produktach oświetleniowych
Żarówki i produkty oświetleniowe, to kolejny asortyment po sprzęcie RTV-AGD oraz oponach, który doczekał się w tym roku nowych etykiet energetycznych. Po zmianach, które weszły w życie z początkiem września, obowiązuje siedmiostopniowa skala. Oznaczona jest ona literami i kolorami. Od zielonego „A”, czyli najbardziej efektywnej klasy, do znajdującego się na drugim biegunie czerwonego „G”.
Oprócz charakterystycznej, kolorowej skali, nowe etykiety zawierają informacje na temat zużycia energii. Dla ułatwienia obliczeń przyjęto przelicznik kWh na 1000 godzin. Do tego, w rogu zamieszczono kod QR, który umożliwia zapoznanie się z dostępną w internecie kartą informacyjną na temat wybranego produktu.
Nowe etykiety energetyczne – od kiedy?
Choć nowe prawo weszło w życie 1 września 2021 r., jest duże prawdopodobieństwo, że w sklepach znajdziemy jeszcze produkty oświetleniowe ze starymi oznaczeniami. Nie wynika to z zaniedbania dystrybutora lub producenta. UE dała im 18-miesięczny okres przejściowy, ustanowiony po to, by sprzedać posiadane zapasy. To oznacza, że stara etykieta jeszcze przez długi czas nie będzie dyskwalifikowała produktu z obrotu.
Nieco inne zasady dotyczą sprzedaży internetowej. W tym przypadku, stare etykiety muszą być zastąpione nowymi w bardzo krótkim czasie – 14 dni roboczych! Zatem jeśli sprzedajesz produkty oświetleniowe w sieci, sprawdź na stronach producenta lub zapytaj pośredników o nowe etykiety w cyfrowej wersji!
Dlaczego zmieniają się etykiety energetyczne?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wraz z rozwojem technologii, dotychczas stosowana skala zaczęła być nieadekwatna do możliwości nowych produktów. Stąd pojawiły się dodatkowe pozycje w skali np. klasa A++. Dla czytelności przekazu Bruksela postanowiła pozbyć się dodatkowych plusów z oznaczeń.
W 2017 roku Parlament Europejski przyjął rozporządzenie, które ustanowiło nowe ramy etykietowania energetycznego. Tym samym uchylona została dyrektywa z 2010 roku. W ten sposób ustanowiono tzw. „harmonogram przeskalowania produktów wykorzystujących energię”. W przypadku źródeł światła ustalono, że nowe przepisy wejdą w życie 1 września 2021 roku.
Zdjęcie ilustracyjne pochodzi z serwisu internetowego Ministerstwa Klimatu i Ochrony Środowiska.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.