Fiskus robi promocję! 25% taniej za przejazd płatnymi drogami

Resort finansów chce, aby jak najszybciej kierowcy ciężarówek lub autobusów używający jeszcze starego systemu naliczania opłat drogowych viaToll, przesiedli się na nowy system e-Toll. Z tego powodu fiskus robi „promocję”. Dla osób, które zarejestrują się w e-Toll wprowadza zniżkę -25% za przejazd autostradą i opłatę elektroniczną.

Fiskus robi promocję! 25% taniej za przejazd płatnymi drogami
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 września 2021

Kto może taniej jeździć po płatnych drogach?

O planach wprowadzenia bonifikaty pisaliśmy już pod koniec lipca. Wtedy jednak był to jedynie projekt zachęt. Teraz nabrały one realnego kształtu.

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiedzialna za wdrożenie nowego systemu przygotowała nowy pakiet zachęt dla przewoźników, którzy przesiądą się z odchodzącego do historii viaToll na nowy system e-Toll. W okresie przejściowym ich opłata za przejazd będzie obniżona o 25%. Władze liczą, że w ten sposób proces rejestracji przyspieszy. W przeciwnym razie wiele firm i kierowców będzie musiało migrować do nowego systemu na ostatnią chwilę.

Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?Anna Malinowska

Do kiedy zniżka na korzystanie z płatnych dróg?

Jak informuje KAS, zniżka będzie obowiązywała przez cały okres przejściowy. Na skorzystanie ze zniżki, a zarazem przejście na nowy system nie zostało wiele czasu. ViaToll będzie bowiem ostatecznie wyłączony z upływem 30 września 2021 roku. To oznacza, że im później firmy przejdą na nowy system, tym krócej będą mogły skorzystać ze zniżki 25%.

e-Toll – zakup urządzenia lub aplikacja mobilna

Korzystanie z systemu e-Toll wiąże się z koniecznością zakupu nowych urządzeń OBU lub ZSL, które do naliczania należności za przejazd wykorzystują system pozycjonowania satelitarnego. Do tej pory do systemu dopuszczono 60 dostawców, którzy posiadają w swojej ofercie 233 urządzenia. 

Inną metodą korzystania z e-Toll jest zainstalowanie w telefonie kierowcy aplikacji mobilnej e-Toll PL. Zgodnie z danymi z początku września do tej pory pobrano ją 120 tys. razy. 

e-Toll – co zrobić jeśli urządzenie przestanie działać?

W wyniku postulatów samych kierowców i przewoźników zostały wprowadzone dodatkowe zapisy, które regulują sytuację, w której doszło do awarii urządzenia GPS, tj. OBU/ZSL lub smartfona z aplikacją. W wyjątkowych, określonych w ustawie sytuacjach (m.in. gdy pojazd uczestniczy w akcji ratowniczej; jest używany do przewozów żywych zwierząt, mleka, lekarstw, towarów niebezpiecznych, betonu, odpadów komunalnych oraz w przypadku autobusów przewożących pasażerów) użytkownicy będą mogli opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez działającego urządzenia, podając deklarowaną trasę przejazdu” – napisano w komunikacie.

Dzięki temu, kierowcy w określonych sytuacjach, będą mogli kontynuować podróż bez konieczności opuszczenia drogi płatnej (np. zjazdu na najbliższy parking lub MOP). Będą wówczas zobligowani do opłacenia przejazdu w ciągu trzech dni od momentu zakończenia podróży. Taka możliwość ma być wprowadzona w życie jeszcze we wrześniu 2021 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!