Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll?
50 tysięcy pojazdów zarejestrowanych zostało do połowy lipca do nowego systemu poboru opłat za przejazd określonymi odcinkami dróg krajowych i autostrad e-Toll. Do 30 września będą musieli przejść na ten system wszyscy, którzy dotąd korzystali z wygaszanego, starego systemu viaToll oraz nowi przewoźnicy. Jak skorzystać z ulgi podatkowej e-Toll. Kogo ona dotyczy?
- Anna Malinowska
- /
- 14 lipca 2021
Ulga podatkowa e-Toll
Jak przypomina ministerstwo finansów, zgodnie z ustawą z 20.05.2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, została wprowadzona ulga dla tych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zakup urządzeń wspierających obliczanie płatności w systemie e-Toll. Ulga ta obowiązuje od 29 czerwca 2021 roku.
Jak działa ulga e-Toll?
W tym przypadku mówimy o tzw. urządzeniach OBU/ZSL. Zgodnie z wykładnią przepisów przedstawionych przez MF można odliczyć od dochodu poniesione w bieżącym roku koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL niezależnie czy był to bezpośredni zakup, czy leasing urządzeń. Odliczeniu podlegają także koszty związane z ich utrzymaniem tj. koszty abonamentu.
Ile można odliczyć w ramach ulgi e-Toll?
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, maksymalna wysokość ulgi, z jakiej można skorzystać to 500 złotych netto, jednak na każdy pojazd podatnika. Warunek jest jednak jeden: każdy z samochodów podatnika musi w takim przypadku dokonać w 2021 roku przynajmniej jednego przejazdu płatnym odcinkiem, oraz musi zostać dokonana płatność za taki przejazd drogą elektroniczną.
Do kiedy działa viaToll? MF podało ważny terminAnna Malinowska
Czym są urządzenia OBU?
Urządzenia Pokładowe OBU (On Board Unit) umożliwiają elektroniczne naliczenie należności za przejazd płatnymi odcinkami dróg. OBU jest urządzeniem GNSS. Przesyła ono dane geolokalizacyjne do systemu e-Toll poprzez komórkową transmisję danych.
Listę dopuszczonych operatorów OBU można znaleźć w specjalnej tabeli znajdującej się na stronie:https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/urządzenia/obu/.
Czym są urządzenia ZSL?
Innym typem urządzeń, w które można wyposażyć samochody korzystające z systemu e-Toll są ZSL czyli Zewnętrzne Systemy Lokalizacyjne. Jak wyjaśnia resort finansów – „w przypadku urządzeń ZSL należy skontaktować się ze swoim operatorem ZSL, celem uruchomienia dodatkowej usługi e-TOLL oraz jeśli to konieczne, wymiany urządzenia. W przypadku nowych użytkowników chcących korzystać z usług operatora ZSL należy skontaktować się z jednym z operatorów wskazanych na stronie Ministerstwa Finansów, którzy uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e- TOLL, podobnie jak ich urządzenia, co potwierdza zgodność z wymaganiami systemu e-TOLL”.
Lista dopuszczonych operatorów ZSL znajduje się pod linkiem: https://etoll.gov.pl/ciezarowe/system-e-toll/urządzenia/zsl/.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.