Profil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziem

Profil Zaufany z rekordem popularności. Zaledwie w pół roku Polacy założyli już ponad 3 miliony takich profili. To więcej niż jedna czwarta wszystkich użytkowników cyfrowego narzędzia, którym obecnie posługuje się 12 mln osób. Skąd takie zainteresowanie?

Profil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziem
  • Anna Malinowska
  • /
  • 20 lipca 2021

Pandemia a Profile Zaufane

Lockdown i pandemia zrobiły swoje. Wiele osób, odkryło, że wiele spraw urzędowych można załatwić przez internet. Zadziałał efekt konieczności oraz marketingu szeptanego. Wielu z nas od znajomych i rodziny dowiaduje się, jak wiele czasu można zaoszczędzić dzięki cyfrowej administracji. 

Warunkiem jest jednak możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w wirtualnym świecie, a taką daje właśnie Profil Zaufany.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany określany także skrótem „PZ” to cyfrowy zbiór danych o nas samych, przypisany do konkretnego numeru PESEL. To oznacza, że jeden obywatel może posługiwać się tylko jednym profilem. Każdy PZ ważny jest przez trzy lata od momentu jego aktywacji. Jego założenie nie wiąże się z żadnymi opłatami. 

Masz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMasz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmianaMichał Górecki

Popularność Profilu Zaufanego

Mimo że Profil Zaufany ma już 10 lat (powstał w 2011 r.), w ciągu pierwszych sześciu lat istnienia założyło go jedynie… 400 tys. osób, z czego sporą część stanowili urzędnicy, którzy takie narzędzie po prostu wyrobić musieli. Potem następowało stopniowe przyspieszenie. 

Rok 2018 PZ rozpoczął od liczby 1,3 mln aktywnych kont. Teraz postęp w wyrabianiu kolejnych jest właściwie geometryczny! Według stanu na 15 lipca 2021 roku PZ posiada 11.865.308 osób, z czego przeszło 3 mln aktywowało go po 1 stycznia 2021 roku! 

Jak komentuje ten trend sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Janusz Cieszyński Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online”. 

Rekordowy rok profilu zaufanego

Jeżeli ta tendencja zostanie podtrzymana, a wiele na to wskazuje, w całym 2021 roku padnie rekord zainteresowania profilem zaufanym. Jak pokazują statystyki KPRM, najbardziej obiecującym miesiącem pod tym względem był kwiecień br., kiedy PZ założyło 621.911 osób, czyli niemal tyle ile wynosi liczba ludności Wrocławia (!). Według przedstawicieli rządu, nie było lepszego miesiąca w całej dotychczasowej historii profilu zaufanego.

Jak założyć Profil Zaufany 2021

Według rekomendacji osób zajmujących się cyfryzacją w Kancelarii Premiera, najszybszym sposobem założenia PZ jest skorzystanie ze ścieżki bankowej. Obecnie swój profil możemy założyć w bankach: PKO BP, Santander, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior, Millenium oraz w Bankach Spółdzielczych. Taką samą możliwość daje także platforma Envelo. 

Wynika to z faktu, że nasze dane w banku zostały już uwierzytelnione w procesie zakładania konta, a zatem odpada nam konieczność dodatkowego potwierdzenia naszych danych. 

Drugim sposobem jest wizyta w ponad 1,5 tys. punktów, w których możemy potwierdzić swoją tożsamość — jest to np. najbliższa placówka ZUS. Od czerwca istnieje także możliwość potwierdzenia swoich danych poprzez spotkanie wideo z urzędnikiem na łączach internetowych. Co ważne, skorzystanie z takiej ścieżki nie oznacza już, że nasz profil będzie narzędziem tymczasowym, jak było dotąd. Teraz nasz profil będzie ważny, tak samo jak w innych przypadkach pełne trzy lata. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!