Masz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmiana

Ważna zmiana dla osób, które posiadają tzw. tymczasowy profil zaufany, umożliwiający załatwienie wielu spraw przez internet, bez wychodzenia z domu. 17 czerwca każdy tymczasowy profil zaufany stanie się „tradycyjnym” profilem. To oznacza, że zamiast dotychczasowych trzech miesięcy, jego ważność będzie wydłużona do trzech lat.

Masz tymczasowy profil zaufany? Nadchodzi ważna zmiana
  • Michał Górecki
  • /
  • 15 czerwca 2021

Co z tymczasowym profilem zaufanym?


Tymczasowe profile zaufane zakładane uproszczoną ścieżką, ważne są obecnie tylko trzy miesiące. Od 17 czerwca ich ważność zostanie wydłużona do trzech lat, czyli okresu, z jakim mamy do czynienia w przypadku tradycyjnych profili. Taką operację umożliwi nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne. 


Co zrobić, by tymczasowy profil zaufany stał się zwykłym profilem?


Aby wydłużyć ważność swojego tymczasowego profilu zaufanego, nie trzeba podejmować żadnych działań. Jak informuje kancelaria premiera, zmiana odbędzie się w sposób automatyczny 17 czerwca 2021 roku na mocy wspomnianej ustawy. 


Od tego dnia każdy profil tymczasowy wydłuży swój termin ważności z dotychczasowych 3 miesięcy do trzech lat, stając się normalnym profilem zaufanym. Zgodnie z zapowiedziami administracji rządowej wdrażanie zmian ma nastąpić w nocy z 16 na 17 czerwca 2021 roku.


Profil zaufany nie działa


W związku z operacją trzeba się jednak liczyć z możliwymi problemami rzutującymi czasowo na korzystanie z tego cyfrowego narzędzia. Administracja rządowa spodziewa się, że w ciągu 24 godzin od wdrożenia nowego systemu tj. od 17 czerwca, mogą pojawić się przerwy w dostępności profilu zaufanego. Zalecana jest ponowna próba logowania nieco później. 

Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Profil Zaufany. Co to jest i kto z niego korzysta?Anna Malinowska


Chcę założyć tymczasowy profil zaufany


Osoby, które czekają obecnie na założenie profilu zaufanego w wersji tymczasowej, w rzeczywistości otrzymają pełnoprawny profil zaufany z trzyletnim terminem ważności. W tym czasie będą mogły załatwiać przez internet wszystkie sprawy, dokładnie tak samo jak stali użytkownicy usługi.


Jak dowiem się o upływie ważności profilu zaufanego?


Każda osoba, której profil zaufany w najbliższym czasie straci ważność, otrzyma przypomnienie. Przedłużenie jego działania można dokonać samodzielnie. To samo dotyczy zmiany danych zapisanych w usłudze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!