Gdzie znaleźć informacje o wyrobach budowlanych?

Wiele osób budujących dom szuka miejsca, gdzie można znaleźć informacje o wyrobach budowlanych. Teraz kompleksowe dane na temat tego typu wyrobów, oraz przepisów prawnych, dotyczących norm, można sprawdzić w internetowym Punkcie Kontaktowym uruchomionym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Gdzie znaleźć informacje o wyrobach budowlanych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 lipca 2021

Punkt kontaktowy do spraw wyrobów budowlanych

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, powstanie internetowego punktu kontaktowego, ściśle wiąże się z regulacjami, na mocy których obywatele powinni mieć łatwy dostęp do „wystarczająco kompleksowych i wiarygodnych informacji o mających zastosowanie przepisach i procedurach krajowych, dotyczących udostępniania wyrobów budowlanych na rynku polskim oraz ich stosowania wg obowiązujących w Polsce przepisów”.

Jakie informacje można znaleźć w Punkcie kontaktowym

Punkt kontaktowy zawiera informacje dotyczące przepisów obowiązujących w Polsce oraz mających na celu spełnienie głównych wymagań dotyczących obiektów budowlanych. 

Na stronie prowadzonej przez GUNB można znaleźć także dane kontaktowe do innych, podobnych witryn i punktów, które działają w innych państwa, a także Punktu kontaktowego ds. produktów w naszym kraju.

Formalności budowlane przez internet. Co załatwię przez e-budownictwo?Formalności budowlane przez internet. Co załatwię przez e-budownictwo?Anna Malinowska


Akty prawne dotyczące wyrobów budowlanych

Wszelkie akty prawne regulujące obszar materiałów budowlanych również zostały zawarte na stronie prowadzonej przez GUNB. Zawarto tam również szczegółowe wyjaśnienia Komisji Europejskiej m.in. odpowiedzi na najczęściej zgłaszane pytania, oraz przewodnik w zakresie oznakowania „CE”.

Również Główny Urząd Nadzoru Budowlanego opublikował na stronie swoje wyjaśnienia, które dotyczą przepisów o wyrobach budowlanych stosowanych w naszym kraju.

Jaki adres do Punktu kontaktowego ds. wyrobów budowlanych?

Nowa strona internetowa Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych dostępna jest dla zainteresowanych pod adresem https://punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl/.

Jak wyjaśnia Główny Urząd Nadzoru Budowlanego - „dzięki tej stronie wszystkie informacje zostały zebrane w jednym miejscu oraz przedstawione w przejrzysty sposób. Strona posiada możliwość wyboru pomiędzy wersją językową polską i angielską”.

Ciekawą funkcjonalnością wydaje się zakładka „Zadaj pytanie” wraz z formularzem. Za jej pośrednictwem można przesłać pytanie do ekspertów pracujących w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Można tam zgłaszać wszelkie wątpliwości dotyczące regulacji prawnych, a także procedur, jakie z nich wynikają. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!