Ogrzewanie LPG: Jakie są dopuszczalne odległości zbiornika od budynku?
Ogrzewanie domu gazem płynnym to dobre rozwiązanie w przypadku osób, których działka nie znajduje się w pobliżu sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. Trzeba jednak pamiętać o wytycznych, jakie dyktuje prawo w przypadku lokalizacji zbiornika na gaz LPG. Są one określone zarówno dla instalacji naziemnych jak i podziemnych.
- Michał Górecki
- /
- 22 lipca 2021
Instalacja zbiornika na gaz płynny a prawo
Szczegółowe wytyczne dotyczące lokalizacji zbiornika na gaz płynny określone zostały m.in. w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 14 listopada 2017 roku w paragrafie 179. Jeżeli chcemy bez problemu przejść przez fazę projektowania oraz instalacji takiego systemu ogrzewania, dobrze jest zapoznać się z tymi wymogami wcześniej. W przeciwnym razie mogą pojawić się kłopoty.
Odległość zbiornika na gaz od budynków
Po pierwsze musimy pamiętać o obowiązkowej odległości planowanej instalacji zbiornika na gaz płynny od budynków. Są one uzależnione m.in. od jego pojemności oraz rodzaju (podziemny lub naziemny).
W przypadku najpopularniejszych zbiorników przy domach jednorodzinnych o pojemności 2700 litrów, zbiornik naziemny musi znajdować się z zachowaniem trzymetrowej odległości od domu. W przypadku rozwiązania podziemnego, dystans ten skraca się nam do jednego metra. Pamiętajmy jednak, że zbiorniki podziemne nie mogą być instalowane w miejscach, w których występuje wysoki poziom wód gruntowych.
W przypadku zbiornika 4850 litrów, rozwiązanie umiejscowione na powierzchni musi znajdować się co najmniej pięć metrów od budynków lub 2,5 metra w przypadku zbiornika podziemnego.
Duże zbiorniki o pojemności 6700 litrów wymagają już sporej odległości 7,5 metra od budynku w przypadku instalacji naziemnej, oraz trzech metrów w przypadku zbiornika umiejscowionego pod powierzchnią gruntu.
Jak głęboko powinna przebiegać rura wodociągowa?Anna Malinowska
Odległość zbiornika na gaz od granicy działki
Przepisy określają także minimalną odległość zbiornika z gazem LPG od granicy działki budowlanej objętej inwestycją. Popularne zbiorniki o pojemności 2700 litrów muszą być zlokalizowane przynajmniej 1,5 metra od granicy w przypadku instalacji naziemnej. Podziemne zbiorniki o tej samej objętości może dzielić od granicy jedynie 0,5 metra dystansu.
W przypadku zbiorników 4850 litrów wymagania wzrastają. Odległość takiego zbiornika w wersji naziemnej musi wynosić przynajmniej 2,5 metra od granicy lub 1,25 m w przypadku podziemnego.
Jeśli zdecydujemy się na zbiornik o pojemności 6700 litrów w wersji naziemnej, dystans od granicy działki musi wynosić minimum 3,75 metra. Taka sama pojemność zbiornika podziemnego wymaga zachowania odległości 1,5 metra od granicy.
Dodatkowe warunki lokalizacji zbiorników na gaz płynny
Niezależnie od tego, na jaką pojemność zbiornika się zdecydujemy, oraz czy będzie to wersja naziemna, czy podziemna, musimy pamiętać o kolejnych wytycznych. Każdy zbiornik na gaz płynny musi znajdować się w odległości 5 metrów od wszelkich studzienek, np. deszczowych, kanalizacyjnych oraz widocznych w terenie zagłębień.
Dodatkowe wytyczne dotyczą lokalizacji takich zbiorników od linii energetycznych lub trakcyjnych. Jeśli nie przekraczają one 1 kV, obowiązuje nas zachowanie dystansu 3 metrów. W przypadku linii równych lub większych od 1 kV dystans ten wzrasta nam aż do 15 metrów.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.