Nowa jednostka policji – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości
Jest CBŚP, CBA, będzie też CBZC – rząd zapowiada stworzenie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Chodzi o przekazanie w ręce policji instrumentów, które pozwolą na skuteczną walkę z przestępstwami w sieci.
- Mikołaj Frączak
- /
- 28 lipca 2021
Cyberprzestępczość – realne zagrożenie
Właściwie nie ma tygodnia, w którym któraś z ważnych instytucji nie przestrzegałaby przed nowymi sposobami internetowych oszustów. Przestępcy działający w sieci są coraz bardziej bezwzględni. Kradną nieraz oszczędności całego życia, wykradają tajemnice korespondencji, uciekają się do szantaży i co najgorsze, wielu z nich czuje się bezkarnie.
Zdaniem premiera Mateusza Morawickiego, skala tych przestępstw wymaga, by na nie stanowczo zareagować. „Oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy. Aby temu przeciwdziałać tworzymy służbę, która będzie zajmowała się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa” – zapowiedział szef rządu.
W ocenie premiera Morawickiego powołane wcześniej do życia służby takie jak CBŚP, CBA, KAS spełniły pokładane w nie nadzieję. Teraz rząd chce powołać kolejną służbę, która zdemaskuje oszustów, działających po drugiej stronie łącz internetowych.
Prawie 15 tys. stron internetowych trafiło na listę ostrzeżeńAnna Malinowska
Będzie ustawa ws. Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości
Z zapowiedzi ministra spraw wewnętrznych i administracji wynika, że w strukturach kierowanego przez niego resortu powstał już projekt ustawy, w porozumieniu z Komendą Główną Policji. To właśnie na jej mocy ma rozpocząć działanie i funkcjonować CBZC. Niebawem planowane prawo ma stać się przedmiotem międzyresortowych konsultacji.
Kiedy powstanie Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości?
Przygotowany projekt ustawy, będzie musiał szybko przejść przez legislacyjną machinę, bowiem MSWiA chce, aby stał się obowiązującym aktem prawnym już od 1 stycznia 2022 roku. „Potrzebne będą bardzo zdecydowane kroki, aby stworzyć nową jakość. To niezbędne w stosunku do skali zagrożenia” – dodał szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Minister zapowiada, że w szeregi nowej służby będą wchodziły osoby, które wykażą się wiedzą informatyczną orazznajomością nowoczesnych technologii teleinformatycznych. MSWiA w tym przypadku zamierza zrezygnować z testów sprawnościowych.
Czy warto zostać funkcjonariuszem CBZC?
Resort zdaje sobie sprawę z tego, jak trudno obecnie na tym rynku o specjalistów. Funkcjonariusze, którzy zakwalifikują się do służby w CBZC otrzymają stałe dodatki. Ich wysokość ma się zamykać w przedziale 70-130% przeciętnego uposażenia w policji.
Wiadomo również, że powstanie Fundusz Cyberbezpieczeństwa w wysokości około pół miliarda złotych. Pieniądze będą trafiały na finansowanie nowych inicjatyw oraz zakupów. Chodzi o to, by eksperci mieli warunki do jak najlepszej pracy.
Jak będzie działało CBZC
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ma funkcjonować jako jednostka Policji odpowiedzialna m.in.za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości komputerowej. Na czele nowej jednostki ma stanąćkomendant CBZC podlegający bezpośrednio pod komendanta głównego Policji.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.