Jak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internet

Mimo spodziewanych opóźnień we wdrożeniu dowodów osobistych z odciskami palców, MSWiA już zawiesiło możliwość składania wniosków o dokument tożsamości przez internet. Początkowo informowano, że taka możliwość zostanie wyłączona tuż przed 2 sierpnia 2021 roku.

Jak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internet
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 lipca 2021

Wniosek o dowód przez internet nie działa

Osoby, które chcą złożyć przez internet wniosek o nowy dowód osobisty czeka przykra niespodzianka. W miejscu, w którym dotąd można było złożyć taki wniosek pojawił się komunikat Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „UWAGA! Od 27 lipca 2021 r. nie możesz złożyć wniosku przez internet”. To wszystko. 

Aby poznać przyczyny tej decyzji trzeba cofnąć się do wcześniejszych komunikatów. Wynika z nich, że rezygnacja z e-usługi jest pokłosiem wymogów dotyczących wprowadzenia nowych dowodów z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli cyfrowym zapisem odcisków palców. Ich pozostawienie będzie możliwe tylko w urzędzie, stąd konieczność wyłączenia zdalnego wnioskowania o plastikowy dokument. Co ciekawe, z ostatnich informacji pojawiających się w mediach wynika, że wdrożenie nowego dowodu będzie i tak opóźnione.

Jak zamówić e-receptę przez internet?Jak zamówić e-receptę przez internet?Martyna Kowalska

Jak wyrobić dowód osobisty

W sytuacji, w której z katalogu usług elektronicznych zniknęła internetowa droga wnioskowania o dowód osobisty, pozostaje nam jedynie urząd. Przypominamy, że stosowny wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy. Miejsce zameldowania nie jest tutaj istotne. Po złożeniu wniosku, każda osoba otrzymuje potwierdzenie i czeka na dowód. 

Ile czeka się na dowód osobisty?

Zgodnie z przyjętymi procedurami, na dowód osobisty obywatel czeka maksymalnie 30 dni, licząc do daty złożenia wniosku w urzędzie. W szczególnych przypadkach może jednak dość do wydłużenia tego terminu, jednak wcześniej zostaniemy o tym poinformowani przez urzędnika, który prowadzi naszą sprawę. Prawdopodobieństwo takich utrudnień jest jednak niewielkie.

Rola linków w pozycjonowaniuRola linków w pozycjonowaniuMonika Świetlińska

Czy dowód osobisty jest już gotowy? — jak sprawdzić?

Jeżeli złożyliśmy wniosek o nowy dowód, jedną rzecz nadal możemy zrobić przez internet — sprawdzić, czy nasz dokument jest już gotowy do odebrania w urzędzie. Status sprawy można sprawdzić klikając w ten link. W odpowiednim miejscu (sekcja: „co musisz zrobić”) należy wpisać numer wniosku i zatwierdzić. Stosowna informacja pojawi się na monitorze komputera lub ekranie smartfona praktycznie natychmiast. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!