fb

Nasza Klasa już nie działa. Koniec polskiego serwisu społecznościowego

Zgodnie z zapowiedziami w nocy z 27 na 28 lipca Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o. zamknęła kultowy niegdyś serwis społecznościowy Nasza Klasa (nk.pl). Co z usługami i danymi przechowywanymi na serwisach portalu?

Nasza Klasa już nie działa. Koniec polskiego serwisu społecznościowego
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lipca 2021

Koniec Naszej Klasy

Jeszcze we wtorek 27.07.2021 r. późnym wieczorem, można było po raz ostatni przejrzeć wiadomości czy zdjęcia na swoim koncie na Naszej Klasie. Dla wielu osób była to sentymentalna podróż do początków mediów społecznościowych nad Wisłą, czemu licznie dawano dowód we wpisach np. na Facebooku. Rzeczywiście, była to ostatnia okazja, by sięgnąć do korespondencji sprzed półtorej dekady. W środę 28.07. już takiej możliwości nie ma. Serwis przeszedł właśnie do historii.

Zamknięcie serwisu a prawo

Dokładnie dwa miesiące wcześniej administrator serwisu Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., poinformował w komunikacie, że serwis NK.pl, znany bardziej pod pierwotną nazwą „Nasza Klasa” zostanie zamknięty 27 lipca 2021 roku. Spółka „wypowiada całość usług Serwisu NK.pl z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia” – napisano w informacji z datą 26.05.2021. Jako przyczynę, która uzasadnia wypowiedzenie, podano „zamknięcie Serwisu NK.pl”

Dla osób, które wykupiły usługi płatne, pozostawiono wybór – albo wykorzystać je do końca działania serwisu, albo skorzystać ze specjalnie przygotowanej procedury zwrotów. 

Koniec serwisu Nasza KlasaKoniec serwisu Nasza KlasaMichał Górecki


Od momentu wydania komunikatu o zamknięciu serwisu, czyli od 26.05 nie było już możliwości zakładania nowych kont na Naszej Klasie. W ten sposób rozpoczęło się powolne wygaszanie aktywności serwisu, którego popularność w ostatnich miesiącach była zaledwie cieniem tego, co działo się niecałe 15 lat temu. Przypomnijmy, w pierwszych latach działalności Nasza Klasa była popularniejsza w Polsce od Facebooka. Więcej o historii Naszej Klasy pisaliśmy w Dzienniku Prawnym m.in. w tym artykule.

Dane osobowe z Naszej Klasy

Jak zaznacza administrator, ogromne zasoby danych byłych już użytkowników serwisu nie będą w żaden sposób wykorzystywane i „zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania” – poinformowano w majowej informacji. Administrator zastrzegł jednak, że cały proces kasowania informacji może potrwać dłużej, niż samo zamknięcie serwisu. 

Pewnym wyjątkiem będą sytuacje, w których przetwarzanie danych będzie konieczne w związku z toczącymi się postępowaniami np. związanymi ze zwrotem środków z płatnych usług.

Gry na Naszej Klasie?

Co ciekawe mimo zamknięcia serwisu w dalszym ciągu można korzystać z… gier. Nadal ich ikony znajdują się na ekranie głównym strony (jedynym, jaki pozostał). Kliknięcie w dany tytuł powoduje przekierowanie do serwisów Game Planet oraz Only Game. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!