fb

Koniec serwisu Nasza Klasa

Zbliża się pożegnanie z serwisem, który dla wielu Polaków był początkiem przygody z mediami społecznościowymi, a nieco ponad dekadę temu był jednym z najpopularniejszych adresów internetowych nad Wisłą. Należąca obecnie do Ringier Axel Springer Polska Nasza Klasa, która zdobyła popularność dzięki odnajdywaniu się znajomych ze szkolnych lat, niebawem przejdzie do historii. Na kiedy planowany jest koniec serwisu Nasza Klasa?

Koniec serwisu Nasza Klasa
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2021

Kiedy Nasza Klasa zostanie zamknięta?

Jak informuje obecny administrator serwisu Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., serwis NK.pl, czyli Nasza Klasa zostanie zamknięty 27 lipca 2021 roku. Spółka „wypowiada całość usług Serwisu NK.pl z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia” – napisano w komunikacie datowanym na 26.05.2021. Jako przyczynę, która uzasadnia wypowiedzenie, podano „zamknięcie Serwisu NK.pl”.

Co z usługami płatnymi w serwisie Nasza Klasa?

W ramach serwisu cały czas funkcjonują płatne i nadal aktywne, płatne usługi takie jak Eurogąbki, Goście, Goście Plus, Prezenty oraz Super Zdjęcie. W obliczu zbliżającego się zamknięcia serwisu, użytkownicy, którzy je wykupili, mają wybór – albo nadal będą z nich korzystać do 27 lipca 2021 roku, albo złożą wniosek o zwrot środków za aktywne usługi płatne, które nie zostały wykorzystane. W tym celu administrator popularnego niegdyś serwisu przygotował „procedurę zwrotów”.

Do zwrotu nie uprawniają nowo zakupione usługi płatne, które mogą zostać zrealizowane w pełni przed zamknięciem serwisu.

Czy można jeszcze założyć konto na Naszej Klasie?

Jak wynika z komunikatu, od dnia ogłoszenia zamknięcia serwisu tj. od 26 maja 2021 roku nie można już zakładać nowych kont w serwisie.

Co z grami na Naszej Klasie?

Od dnia zamknięcia strony nie będzie można już korzystać z katalogu gier zewnętrznych. Wyjątkiem będą takie gry jakNa Ryby”, „Wiejskie Życie”, „Goodgame Empire” oraz „Goodgame Big Farm”. Rozgrywki można kontynuować, jednak już w zupełnie innym serwisie gameplanet.onet.pl.

Zamknięcie Naszej Klasy – co z danymi osobowymi?

Wraz z zamknięciem Naszej Klasy, „dane osobowe Użytkowników Serwisu NK.pl zostaną trwale usunięte ze względu na brak podstawy ich dalszego przetwarzania” – poinformowano w komunikacie. Administrator zastrzega jednak, że proces ten może potrwać dłużej o kilka miesięcy, niż samo zamknięcie serwisu.

Jedynym wyjątkiem od tej reguły są sytuacje, w których przetwarzanie danych będzie konieczne w związku z toczącymi się postępowaniami np. o zwrot środków z płatnych usług.

Kiedy powstała Nasza Klasa?

Choć trudno dziś sobie to wyobrazić, pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, Nasza Klasa była popularniejsza w Polsce niż… Facebook. Powstała 11 listopada 2006 roku. W połowie 2010 roku, w serwisie założonych było około 14 mln aktywnych kont użytkowników.

Fenomen pierwszego w Polsce medium społecznościowego wynikał z możliwości wyszukiwania znajomych ze szkolnych lat. O skali tego zjawiska wypowiadali się socjologowie oraz specjaliści z innych dziedzin nauki. Popularność usług była zapowiedzią coraz większego znaczenia social mediów w wirtualnym świecie.

W tym samym czasie podobne serwisy bazujące na odnawianiu starych znajomości z czasów szkolnych powstawały w wielu krajach. Np. w Rosji ogromną popularność zdobył serwis „OK”, czyli „Odnoklassniki.ru” (Одноклассники), który posiada ok. 30 mln użytkowników i nadal cieszy się dużą popularnością w Federacji Rosyjskiej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!