Do kiedy można wyrobić dowód osobisty przez internet?

Jeszcze tylko do 2 sierpnia 2021 roku osoby, którym kończy się ważność dowodu osobistego, lub które straciły ten dokument tożsamości, mogą wyrobić nowy przez internet. Tego dnia wejdą w życie nowe przepisy wynikające z prawa UE, które nie pozwolą już na zdalne wnioskowanie o nowy dowód.

Do kiedy można wyrobić dowód osobisty przez internet?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2021

Dlaczego znika możliwość wyrobienia dowodu przez internet?

Wiele osób, które obserwują rozwój elektronicznych usług administracji publicznej, może mieć wrażenie, że rezygnacja z możliwości wyrobienia dowodu osobistego przez internet to krok wstecz w stosunku do aktualnych rozwiązań. Dlaczego zatem rezygnujemy z czegoś, co do tej pory funkcjonowało i cieszyło się coraz większym zainteresowaniem?

Zmiana zasad wyrabiania najważniejszego dokumentu tożsamości w Polsce wynika przede wszystkim z rozporządzenia europarlamentu i Rady UE z 20.06.2019 roku.

Dowód osobisty i odciski palców

Każdy kraj członkowski  Unii Europejskiej ma obowiązek pobierania i umieszczania w warstwie elektronicznej skanu odcisków palców posiadacza dokumentu. Co więcej, na dokument powraca odręczny podpis. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa tego typu dokumentów, które jak wiadomo, umożliwiają m.in. przekraczanie wewnętrznych granic wspólnoty.

Skan odcisków palców (czyli tzw. druga cecha biometryczna) oraz złożenie podpisu, który zostanie zamieszczony na dowodzie osobistym, będą możliwe jedynie w urzędzie gminy. To oznacza, że składanie wniosku o dokument przez internet nie będzie już możliwe.

Nowy dowód osobisty wydawany po 2 sierpnia 2021 roku będzie różnił się od dotychczasowych również pod względem układu graficznego. I nie chodzi tu jedynie o dodanie odręcznego podpisu, ale także takie elementy jak np. oznaczenie państwa członkowskiego na tle unijnej flagi.

Kto może złożyć wniosek o dowód przez internet?

Z wygasającej 2 sierpnia 2021 roku możliwości wnioskowania o dowód osobisty przez internet mogą skorzystać jeszcze setki tysięcy osób. Tylko w czerwcu 2021 roku upływa termin ważności tego dokumentu dla 140 tys. obywateli RP. To one w pierwszej kolejności powinny skorzystać z ciągle aktualnej opcji. 

Jak złożyć wniosek o dowód przez internet?

Do 2 sierpnia osoby chcące wyrobić nowy dowód osobisty powinny skorzystać z elektronicznej usługi dostępnej na rządowych stronach internetowych pod tym linkiem. Aby skorzystać z takiej możliwości, należy posiadać profil zaufany oraz odpowiednie zdjęcie w wersji elektronicznej.

Po zalogowaniu się do usługi należy podać powód ubiegania się o nowy dowód, wybrać dowolny urząd, w którym możemy odebrać gotowy dokument oraz zaznaczyć, czy chcemy mieć podpis osobisty. W kolejnym kroku dołączamy zdjęcie, sprawdzamy poprawność danych, które mają znaleźć się na dokumencie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę urodzenia, płeć) oraz uzupełnić dane kontaktowe. Tutaj szczególnie ważny jest aktualny adres poczty elektronicznej, na który zostanie przesłany numer wniosku oraz dane urzędu, w którym odbierzemy dowód. Na koniec podpisujemy wniosek profilem zaufanym i… to wszystko! Cały proces nie zabiera zbyt wiele czasu.

Czy trzeba wymieniać każdy dowód osobisty?

Nie. Jeśli twój dowód jest ważny np. do 2025 roku, nie trzeba zmieniać dokumentu mimo wprowadzenia nowego wzoru dowodu osobistego. Dopóki jest on ważny, może pozostać w naszym portfelu i będzie nadal uprawniał do przekraczania wewnętrznych granic UE. Z tego powodu czas na wymianę wszystkich dowodów osobistych określono na 10 lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!