Prawie jedna czwarta Polaków boi się hakerów

23,4% Polaków boi się włamania hakera na swój komputer lub smartfon – wynika z badań Krajowego Rejestru Długów, serwisu ChronPESEL pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 60% z nas nie do końca wie jak się zachować w sytuacji, w której cyfrowi przestępcy wyłudzą nasze dane osobowe. Wielu z nas nigdy nie zmieniło hasła dostępowego do konta w banku.

Prawie jedna czwarta Polaków boi się hakerów
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 2 czerwca 2021

Czy Polacy są bezpieczni w internecie?

Jeśli hasło — to najprostsze, najlepiej wszędzie takie same i niezmieniane zbyt często – taką filozofię przyjmuje wielu internautów, którzy nie chcą pogubić się w gąszczu loginów, haseł i numerów PIN. Wiele wskazuje na to, że to najpoważniejszy błąd, jaki można popełnić w wirtualnym świecie. Jak wynika z przytoczonego badania, co trzeci respondent nie dba o to by hasło było wystarczająco „mocne” czyli trudne do złamania. Co piąty Polak nigdy hasła nie zmienia. 

Czego boimy się w sieci? 

Pandemia oraz ogrom spraw jakie z dnia na dzień zaczęliśmy załatwiać bez wychodzenia z domu uświadomiła wielu Polakom, jak kluczowe jest bezpieczeństwo w sieci. 43% z nas uważa, że najpoważniejsze zagrożenie dla danych osobowych czai się obecnie w sieci, gdzie oszuści coraz częściej próbują wyłudzić kluczowe dane np. dla bezpieczeństwa naszych oszczędności. 

Co trzeci Polak (33.7%) boi się, że jego dane wyciekną z baz administrowanych przez instytucje publiczne lub prywatne firmy. Mniej, bo 23,4% uważa, że najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa wrażliwych informacji jest hakerski atak przeprowadzony na prywatny smartfon czy komputer. 

Czy młodzi użytkownicy internetu są świadomi zagrożeń?

Wygląda na to, że najmłodsi respondenci zdają sobie sprawę z powagi ewentualnego ataku hakerów i pod tym względem mają dużo wyższą wiedzę niż ich rodzice, czy dziadkowie. Co trzeci z nich wyraził obawę przed możliwym cyberatakiem w rozmowie z ankieterami. Starsi konsumenci boją się w znacznie mniejszym stopniu. Mniej niż co piąta osoba w wieku 55-64 lata (19,5%) oraz zaledwie 17% wśród seniorów boi się, że padnie ofiarą tego typu przestępstw. 

Zdaniem ekspertów, osoby które mówią o większych obawach, cechuje również wyższy poziom wiedzy na temat ewentualnych konsekwencji działań oszustów, działających w cyberprzestrzeni. To pokazuje, że o tego typu zagrożeniach warto rozmawiać z osobami starszymi, które niestety łatwiej padają łupem oszustów trudniących się np. phishingiem czy smishingiem. 

Co robić w razie ataku hakera?

Polacy mają bardzo szeroki wachlarz pomysłów na to, jak zareagować na zidentyfikowaną próbę wyłudzenia danych. Ponad 60% deklaruje usunięcie podejrzanej wiadomości lub rozłączenie się (w przypadku rozmów telefonicznych). Ponad połowa, tj. 54,4% gotowa jest zgłosić sprawę na policję. Dość wysoki odsetek badanych (41,8%) twierdzi, że w takim wypadku ostrzeże ludzi na różnego rodzaju forach internetowych.

Czy można się przygotować na wyciek danych? 

Badanie potwierdza, że młodsi użytkownicy lepiej są przygotowani na wypadek ataku przestępców działających w sieci. Obecnie 2/3 dorosłych Polaków uważa, że wie, co trzeba zrobić w przypadku wyłudzenia lub kradzieży ich danych osobowych. Zdecydowana większość to osoby młode. Prawie trzech na czterech konsumentów w wieku 18-24 lata twierdzi, że jest w stanie poradzić sobie w takim przypadku. 

Wyciek danych z zewnętrznych kont. Co robić? 

Słabo wypadamy w konfrontacji z potencjalnym wyciekiem danych z różnego rodzaju serwisów internetowych, w których posiadamy konta. Ponad połowa Polaków (53,8%) nie wie, co zrobić, jeśli z winy zewnętrznego podmiotu dojdzie do wycieku informacji. Niestety nie każdy ankietowany zdaje sobie sprawę, że wśród koniecznych działań znajduje się np. zmiana hasła dostępu do serwisu.

Czy Polacy zmieniają hasła? 

I teraz przechodzimy do złych, wręcz ponurych danych. Tylko co piąty Polak zmienia hasło do konta raz w miesiącu lub nawet częściej. Podobny odsetek tj. 22% przyznał się, że nigdy dotąd tego nie zrobił. To jeden z tych błędów, które w wielu sytuacjach może zakończyć się bardzo poważnymi problemami z utratą oszczędności włącznie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!