Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?
Polacy zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki przeciw COVID-19 (lub jedną w przypadku preparatu jednodawkowego) mogą już otrzymać wydawany przez UE dokument, potwierdzający zaszczepienie. Na razie jest papierowy, z czasem dostępny będzie w dedykowanej aplikacji na smartfony. Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID? Czy kod QR w Unijnym Certyfikacie COVID już działa? Sprawdziliśmy.
- Martyna Kowalska
- /
- 10 czerwca 2021
Jak sprawdzić kod na Unijnym Certyfikacie COVID
Nie trzeba dysponować specjalistycznym sprzętem ani oprogramowaniem zarezerwowanym wyłącznie dla służb, by sprawdzić działanie systemu Unijnego Certyfikatu COVID. Każda osoba posiadająca smartfona z systemem operacyjnym Android lub iOS, może samodzielnie sprawdzić podstawowe informacje. Wystarczy za pośrednictwem dedykowanej aplikacji zeskanować aparatem fotograficznym kod QR. To wszystko.
Co można sprawdzić w Unijnym Certyfikacie COVID?
Za pomocą aplikacji do sprawdzania kodu QR znajdującego się na certyfikacie UCC, można sprawdzić, czy dokument nadal jest ważny i czy rzeczywiście należy do osoby, która się nim posługuje. Aplikacja wyświetli takie dane jak imię, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny kod przypisany do certyfikatu.
Jak wyjaśniono w oficjalnym komunikacie - „osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie”
Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC)Martyna Kowalska
Aplikacja do sprawdzania Unijnego Certyfikatu COVID
Sprawdzenia ważności i poprawności Unijnego Certyfikatu COVID, można dokonać poprzez darmową aplikację, którą można ściągnąć ze sklepu Google Play oraz AppStore. Dla ułatwienia publikujemy linki do programu: na Androida i na iPhone’a.
Kod QR można zeskanować zarówno z wydruku komputerowego jak również z ekranu smartfona czy tabletu wyświetlonego w aplikacji. Z zapewnień rządu wynika, że wirtualna wersja certyfikatu będzie dostępna poprzez aplikacje„moje IKP” oraz „mObywatel” po 25.06.2021 r.
Kto otrzymuje Unijny Certyfikat COVID?
Unijny Certyfikat COVID w Polsce może otrzymać osoba, która została w pełni zaszczepiona, czyli otrzymała dwie dawki preparatu firm Pfizer, Moderna lub AstraZeneca, bądź jedną dawkę w przypadku szczepionki Johnson&Johnson. Jak się jednak okazuje, Unia Europejska dała dowolność krajom UE, czy będą wymagały pełnego zaszczepienia, czy wystarczy tylko jedna dawka dwudawkowych preparatów.
Inną możliwością otrzymania UCC jest negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2. W takim przypadku w Polsce dokument ważny jest tylko 48 godzin.
UCC otrzymają także ozdrowieńcy. W takim wypadku certyfikat będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania dodatniego wyniku testu.
Więcej na temat samego dokumentu pisaliśmy w Dzienniku Prawnym tutaj.
Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID
Obecnie (pierwsza połowa czerwca), certyfikat do pobrania znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta. Od 25 czerwca będzie dostępny w aplikacjach: mojeIKP oraz mObywatel.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.