Karta Dużej Rodziny w aplikacji na smartfony

Karta Dużej Rodziny w aplikacji na smartfony „mObywatel” będzie dostępna już w pierwszej połowie czerwca 2021 roku – informuje ministerstwo rodziny i polityki społecznej. Dokument w wersji elektronicznej będzie dostępny od 9 czerwca niezależnie od tego, czy wcześniej jej posiadacz miał ją w wersji tradycyjnej, czy elektronicznej. 

Karta Dużej Rodziny w aplikacji na smartfony
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 czerwca 2021

Funkcje mObywatel

Rządowa aplikacja mObywatel już od dawna stała się wirtualnym portfelem na cyfrowe wersje ważnych dokumentów. Zawiera w sobie m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, legitymację szkolną oraz studencką, e-receptę, a od niedawna także potwierdzenie zaszczepienia przeciw COVID-19. Teraz do tej listy dołącza Karta Dużej Rodziny. 

– „Osoby posiadające wyłącznie Karty tradycyjne nie będą musiały wnioskować o domówienie elektronicznej formy i płacić za to. Dzięki temu Karta Dużej Rodziny stanie się jeszcze bardziej nowoczesna, to także znaczne ograniczenie biurokracji - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny w telefonie

Dzięki dołączeniu Karty Dużej Rodziny do aplikacji mObywatel, użytkownicy aplikacji będą mogli włączyć ten dokument do swojego wirtualnego portfela. W przypadku osób, które dotąd nie korzystały z tego rozwiązania,trzeba będzie ściągnąć aplikację, oraz przejść przez procedurę rejestracji, która nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Bilety kolejowe na mObywateluBilety kolejowe na mObywateluMikołaj Frączak

Czy trzeba nosić Kartę Dużej rodziny przy sobie? 

Dzięki temu rozwiązaniu, tradycyjny dokument KDR będzie mógł pozostać w szufladzie. W każdym miejscu, w którym okazywaliśmy kartę, teraz wystarczy pokazać jej wirtualną wersję na wyświetlaczu naszego telefonu komórkowego.

Dotyczy to takich miejsc jak kasy kinowe czy teatralne, wejścia na basen, czy sklepy bądź punkty usługowe uczestniczące w programie. Elektroniczna wersja KDR wystarczy także w trakcie kontroli konduktorskiej w pociągu – trzeba jedynie pamiętać o tym, by przed podróżą naładować baterię w urządzeniu. 

Dla kogo Karta Dużej Rodziny?

Zgodnie z przepisami Karta Dużej Rodziny jest systemem zniżek dla rodzin wielodzietnych, w których rodzice mają na utrzymaniu przynajmniej trójkę dzieci. To samo dotyczy osób, których dzieci są już dorosłe i nie wchodzą w skład tego samego gospodarstwa domowego.  O Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się także rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka – tu nie ma żadnych różnic co do zasad przyznawania dokumentu. Co więcej, prawo do KDR nabywa także małżonek rodzica. 


Czy Kartę Dużej Rodziny otrzymują również dzieci?

Tak, to samo dotyczy wirtualnej wersji karty. Warunkiem jest jednak granica wieku. Nie mogą mieć więcej niż 18 lat, chyba że uczą się w szkole lub studiują, wówczas ten limit został podniesiony do 25 roku życia. 

Ile osób korzysta z Karty Dużej Rodziny?

Szacuje się, że liczba aktywnych Kart Dużej Rodziny wynosi obecnie 3,4 mln. Z tego rozwiązania korzysta obecnie 1,77 mln rodzin. Mogą one korzystać ze zniżek u 8,5 tys. partnerów w 28,7 tys. lokalizacjach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!