Bilety kolejowe na mObywatelu

Bilety sześciu przewoźników kolejowych w wersji cyfrowej będzie można okazywać do kontroli za pośrednictwem aplikacji mObywatel – poinformowała Kancelaria Premiera. Może to oznaczać, że tradycyjne, papierowe bilety, będą powoli odchodziły do historii. Z cyfrowego portfela w formie mobilnej aplikacji korzysta obecnie blisko 3 mln Polaków. 

Bilety kolejowe na mObywatelu
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 czerwca 2021

Aplikacja mObywatel podczas kontroli biletów

W 2019 roku wprowadzono rozwiązanie, które umożliwiało legitymowanie się podczas kontroli konduktora cyfrowym dowodem osobistym w aplikacji mObywatel. To dobre rozwiązanie w przypadku imiennych biletów okresowych, dzięki któremu dowód osobisty można było pozostawić w domu. Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy także o biletach okresowych w Małopolsce, które można zapisać w rządowej aplikacji.

Teraz do aplikacji mObywatel została wprowadzona możliwość okazania biletów zakupionych w systemie PKP Informatyka – tj. bilkom.pl oraz bilet.wielkopolskiebilety.pl.

Przewoźnicy kolejowi w mObywatel

To oznacza, że poprzez aplikację mObywatel podróżni otrzymają cyfrowy dostęp do biletów sześciu przewoźników: PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM Trójmiasto, ŁKA – Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie oraz Koleje Małopolskie

TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelTOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatelMichał Górecki


Aplikacja mObywatel w pociągu


To rozwiązanie sprawia, że telefon komórkowy staje się rzeczywistym, cyfrowym portfelem nie tylko na dokumenty, takie jak dowód osobisty, przydatny np. dla potwierdzenia tożsamości podczas kontroli biletu imiennego, ale także dla okazania samego biletu. Wszystko jest w zasięgu ręki, a nerwowe przeszukiwanie kieszeni podczas kontroli konduktorskiej przechodzi do historii. 

Jak skorzystać z biletów kolejowych w mObywatelu?

Aby skorzystać z nowych funkcjonalności rządowej aplikacji, należy posiadać aktywne konto w serwisach sprzedaży biletów tj. Bilkom lub Wielkopolskie Bilety. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela”– wyjaśniono w komunikacie na rządowych stronach. 


Kupiłem bilet w kasie. Czy jest widoczny w mObywatelu?


Niestety, bilety zakupione w kasie na dworcu lub biletomacie nie będzie dostępny z poziomu aplikacji ponieważ nie są w żaden sposób powiązane z osobą, która kupiła bilet.

Bilet w mObywatelu – możliwe problemy

Poważnym błędem obecnego rozwiązania jest to, że zakupione bilety są dostępne jedynie w trybie online. To oznacza, że w czasie kontroli konduktorskiej, podróżny musi posiadać dostęp do internetu. Tymczasem jadąc najpopularniejszą trasą kolejową w Polsce czyli Centralną Magistralą Kolejową z Warszawy na Śląsk i do Krakowa, zdarzają się po drodze liczne odcinki, w których pozostajemy offline. W takiej sytuacji, trzeba poprosić konduktora, by przystąpił do kontroli… nieco później. Pewnym rozwiązaniem może być skorzystanie z pokładowego WiFi. Niestety takie udogodnienia nie występują jeszcze we wszystkich pociągach w Polsce.

Pracujemy, aby to nie było konieczne — wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie” – wyjaśniono na rządowej stronie. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!