Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowy

Większość pasażerów nie ma wątpliwości, czy podróż koleją jest ekologiczna. Wielu uznaje ten środek transportu za „najbardziej zielony”. Teraz będzie można sprawdzić, jaki ślad węglowy pozostawi nasz przejazd pociągiem na konkretnej trasie. Takie dane publikowane są przez jednego z przewoźników w… wyszukiwarce połączeń. 

Czy podróż koleją jest ekologiczna – sprawdź swój ślad węglowy
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 czerwca 2021

Ślad węglowy generowany przez pociąg

Od czerwca, każdy podróżny, który sprawdzi połączenia na stronie intercity.pl, dowie się jaki ślad węglowy zostanie wygenerowany na wybranej trasie. Dowie się również, o ile podróż pociągiem będzie bardziej ekologiczna w porównaniu z transportem samochodowym bądź lotniczym. 

W ten sposób Intercity chce podkreślić, że kolej charakteryzuje się ponad trzykrotnie mniejszą emisja dwutlenku węgla, niż jest to w przypadku przejazdu samochodem oraz ośmiokrotnie mniejszą w porównaniu do samolotu. 

Jak sprawdzić ślad węglowy pozostawiany na trasie

W elektronicznym systemie dedykowanym pasażerom, na dole informacji o połączeniu pojawia się zielony prostokąt z piktogramem „Eko Podróż” ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi obciążenia środowiska naturalnego. 

I tak wybierając podróż z Warszawy Centralnej do Krakowa Głównego, dowiadujemy się, że decydując się na pociąg, emitujemy 8.2 kg CO2 na pasażera. To ponad 3 razy mniej niż samochód (29.9 kg) i 8 razy mniej, niż samolot (71.5 kg).

Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Opóźnienie pociągu – czy należy się rekompensata?Martyna Kowalska

Czy neutralność klimatyczna kolei jest możliwa?

Jak napisano w komunikacie PKP Intercity „chcemy stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. (...)Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego w samym 2020 roku Polacy przyczynili się do mniejszej o 460 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery”.

Świadomość ekologiczna pasażerów kolei

Według przewoźnika świadomość ekologiczna osób wybierających pociągi cały czas rośnie. „86% pasażerów pociągów PKP Intercity postrzega kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego – tak wynika z ankiety online dotyczącej m.in. kwestii podejścia podróżnych do ekologii, przeprowadzonej na przełomie marca i kwietnia 2021 r. wśród pasażerów PKP Intercity” – informuje przewoźnik. To duża zmiana, bowiem pół roku w identycznym badaniu, odsetek ten wynosił 51%. 

Jak oblicza się ślad węglowy?

W przypadku statystyk kolejowych podaje się ślad węglowy w przeliczeniu na pasażera. Wylicza się go na bazie informacji CER (Community of European Railways and Infrastructure). Jest to odległość handlowa przemnażana przez średni poziom emisji, zakładając następujące parametry: pociąg: 28gCO2/pkm, samochód: 102gCO2/pkm, samolot: 244gCO2/pkm.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!