Podróż na Słowację. Pamiętaj o rejestracji podróży!

Podróż na Słowację wiąże się z koniecznością rejestracji na stronie uruchomionej przez rząd w Bratysławie – informuje wtorkowa Rzeczpospolita. Obowiązek rejestracji wynika z decyzji tamtejszego resortu zdrowia, który wymaga szczegółowych informacji od każdej osoby, która przekracza granicę. Niedopełnienie tego obowiązku może kosztować nawet 1,6 tys. euro kary!

Podróż na Słowację. Pamiętaj o rejestracji podróży!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 czerwca 2021

Podróż na Słowację a Unijny Certyfikat Covid


Jak donosi „Rz”, słowacki obowiązek rejestracji będzie działał niezależnie od wprowadzonego przez Unię Europejską systemu Unijnych Certyfikatów Covid (UCC). Wiadomo jednak, że osoby, które udokumentują zaszczepienie, będą miały łatwiej i nie trafią np. na 14-dniową kwarantannę, jaką przewiduje prawo naszych południowych sąsiadów. Szczegóły na ten temat, w tym akceptowalne przez Słowaków okresy czasu, jakie minęły od podania szczepionki, znajdują się na stronie Ambasady RP w Bratysławie



Wjazd na Słowację – co jeśli się nie zarejestruję?


Jak informuje Ambasada RP w Bratysławie, każdy przyjezdny, który nie dopełni obowiązku rejestracji na stronie internetowej www.korona.gov.sk w systemie e-granica zostanie automatycznie objęty kwarantanną trwającą 14 dni. To zastrzeżenie dotyczy wszystkich osób, które nie posiadają statusu osoby zaszczepionej, nie przeszły COVID-19 w ostatnim czasie, lub nie mają świeżego testu pod kątem SARS-CoV-2. 


Taka przymusowa kwarantanna może być przeprowadzona albo w warunkach domowych lub w wyznaczonych tzw. hotelach kwarantannowych. Istnieje możliwość skrócenia tego czasu w przypadku wykonania testu na obecność wirusa oraz uzyskania negatywnego wyniku. 

Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?Jak sprawdzić Unijny Certyfikat COVID?Martyna Kowalska


Kara finansowa za wjazd na Słowację bez rejestracji


Kwarantanna i koszty z nią związane to jedno, natomiast kara ustanowiona przez rząd w Bratysławie to drugie. Złamanie wspomnianych przepisów wiąże się z mandatem, który może sięgnąć nawet 1659 euro.


Podróż przez Słowację tranzytem


Obywatele RP oraz członkowie ich rodzin mają prawo tranzytowego przejazdu przez Słowację do innego kraju Unii Europejskiej np. na Węgry lub do Austrii, jednak muszą spełnić określone warunki. Przejazd musi odbyć się w ciągu 8 godzin bez postoju, z wyjątkiem tankowania na stacji paliw. W takim przypadku nie trzeba posiadać zaświadczenia o negatywnym wyniku testu. Nie ma konieczności wypełniania formularzy. Trzeba jednak liczyć się z kontrolami dokumentów. 


Powrót do Polski tranzytem z krajów, z którymi nasz kraj posiada wspólne granice tj. Ukraina, Czechy czy Niemcy będzie traktowany jako… nieuzasadniony geograficznie. Wtedy trzeba się liczyć z problemami.


Jak zarejestrować podróż na Słowację?


Rejestracja podróży na Słowację jest możliwa pod tym linkiem. Elektroniczny formularz systemu „e-hranice” zawiera wiele szczegółowych pytań, w tym o numer telefonu, czy adres mailowy. Strona działa jedynie w dwóch językach – słowackim i angielskim. 



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: covid

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!