Wakacje 2021. Jak bez problemów wyjechać za granicę?

Jak bez problemów wyjechać za granicę na wakacje 2021? — To pytanie zadaje wiele osób, przeglądających np. oferty last minut czy promocyjne propozycje biur podróży. Mimo, że pandemia w Polsce zdecydowanie zwolniła, trzeba mieć jednak na uwadze, że w różnych krajach obowiązują różne obostrzenia. Jak to sprawdzić?

Wakacje 2021. Jak bez problemów wyjechać za granicę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 czerwca 2021

Jak sprawdzić obostrzenia w innych krajach?

Informacje o obostrzeniach w innych krajach, do których chcą nas zabrać biura podróży, powinny posiadać firmy organizujące taki wyjazd. Mają na miejscu rezydentów, są w kontakcie z hotelami i zagranicznymi partnerami. Dla pewności jednak warto uzbroić się w wiedzę, która sprawi, że wakacyjny wypoczynek nie zamieni się w koszmar. 

Najlepszą bazą wiedzy na temat sytuacji w poszczególnych miejscach na świecie jest serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na tej stronie znajduje się lista państw świata z dokładnym opisem sytuacji nie tylko związanej z koronawirusem, ale także lokalnymi przepisami, zwyczajami, do których należy się stosować, oraz innymi praktycznymi wskazówkami dla podróżnych takimi jak służba zdrowia, cło, ubezpieczenia a w niektórych przypadkach nawet… aktywność sejsmiczna. 

Informacje dla podróżnych – koronawirus

W dziale bezpieczeństwo dla poszczególnych krajów znajdziemy ostrzeżenia dla podróżujących, które można podzielić na cztery kategorie. 

W przypadku „zachowaj ostrożność” możemy spodziewać się poziomu zagrożenia podobnego do tego, jaki notowany jest w Polsce. Opis „zachowaj szczególną ostrożność” oznacza poziom zagrożenia, który jest wyższy niż w naszym kraju. Adnotacja „MSZ odradza podróże, które nie są konieczne” – to sygnał, że poziom zagrożenia jest znacznie wyższy niż nad Wisłą, a wyjazdy w te miejsca powinny się odbywać tylko w razie ważnych względów rodzinnych lub zawodowych. W tym gronie obecnie (14.06) znajdują się np. Indie. 

Najwyższy alert dotyczy państwa do których „MSZ odradza wszelkie podróże” – który oznacza, że nie powinniśmy wybierać tych kierunków nawet w pilnych sprawach. 

Wyjazd na mecze Euro 2020

Wielu kibiców planuje wyjazdy do miast, gdzie organizowane są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2020. Szczegółowe informacje dotyczące krajów goszczących jeden z najważniejszych turniejów można znaleźć w specjalnej zakładce „Euro 2020” na stronie MSZ.

Znajdują się tam informacje (także związane z kwestiami COVID-19) dla wszystkich 10 państw, które goszczą UEFA Euro 2020. Są to: Azerbejdżan, Dania, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Węgry, Wielka Brytania (Anglia + Szkocja) oraz Włochy. 

Unijny Certyfikat Covid na wakacje

Osoby, które przyjęły już pełną dawkę szczepionki, powinny zadbać o wydrukowanie Unijnego Certyfikatu COVID z kodem QR oraz zainstalować tę funkcjonalność w mObywatelu lub moim IKP (od 25 czerwca 2021 r.). 

Certyfikat może ułatwić nam życie w wielu krajach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niestety, może się zdarzyć, że nie wszędzie dokument będzie mógł być wykorzystany i odczytany z uwagi na kilkutygodniowy okres przejściowy na wdrożenie efektywnego systemu. Więcej informacji na temat UCC można znaleźć w artykule w Dzienniku Prawnym pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!