fb

Wakacje 2021. Jak bez problemów wyjechać za granicę?

Jak bez problemów wyjechać za granicę na wakacje 2021? — To pytanie zadaje wiele osób, przeglądających np. oferty last minut czy promocyjne propozycje biur podróży. Mimo, że pandemia w Polsce zdecydowanie zwolniła, trzeba mieć jednak na uwadze, że w różnych krajach obowiązują różne obostrzenia. Jak to sprawdzić?

Wakacje 2021. Jak bez problemów wyjechać za granicę?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 czerwca 2021

Jak sprawdzić obostrzenia w innych krajach?

Informacje o obostrzeniach w innych krajach, do których chcą nas zabrać biura podróży, powinny posiadać firmy organizujące taki wyjazd. Mają na miejscu rezydentów, są w kontakcie z hotelami i zagranicznymi partnerami. Dla pewności jednak warto uzbroić się w wiedzę, która sprawi, że wakacyjny wypoczynek nie zamieni się w koszmar. 

Najlepszą bazą wiedzy na temat sytuacji w poszczególnych miejscach na świecie jest serwis Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na tej stronie znajduje się lista państw świata z dokładnym opisem sytuacji nie tylko związanej z koronawirusem, ale także lokalnymi przepisami, zwyczajami, do których należy się stosować, oraz innymi praktycznymi wskazówkami dla podróżnych takimi jak służba zdrowia, cło, ubezpieczenia a w niektórych przypadkach nawet… aktywność sejsmiczna. 

Informacje dla podróżnych – koronawirus

W dziale bezpieczeństwo dla poszczególnych krajów znajdziemy ostrzeżenia dla podróżujących, które można podzielić na cztery kategorie. 

W przypadku „zachowaj ostrożność” możemy spodziewać się poziomu zagrożenia podobnego do tego, jaki notowany jest w Polsce. Opis „zachowaj szczególną ostrożność” oznacza poziom zagrożenia, który jest wyższy niż w naszym kraju. Adnotacja „MSZ odradza podróże, które nie są konieczne” – to sygnał, że poziom zagrożenia jest znacznie wyższy niż nad Wisłą, a wyjazdy w te miejsca powinny się odbywać tylko w razie ważnych względów rodzinnych lub zawodowych. W tym gronie obecnie (14.06) znajdują się np. Indie. 

Najwyższy alert dotyczy państwa do których „MSZ odradza wszelkie podróże” – który oznacza, że nie powinniśmy wybierać tych kierunków nawet w pilnych sprawach. 

Wyjazd na mecze Euro 2020

Wielu kibiców planuje wyjazdy do miast, gdzie organizowane są Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2020. Szczegółowe informacje dotyczące krajów goszczących jeden z najważniejszych turniejów można znaleźć w specjalnej zakładce „Euro 2020” na stronie MSZ.

Znajdują się tam informacje (także związane z kwestiami COVID-19) dla wszystkich 10 państw, które goszczą UEFA Euro 2020. Są to: Azerbejdżan, Dania, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Węgry, Wielka Brytania (Anglia + Szkocja) oraz Włochy. 

Unijny Certyfikat Covid na wakacje

Osoby, które przyjęły już pełną dawkę szczepionki, powinny zadbać o wydrukowanie Unijnego Certyfikatu COVID z kodem QR oraz zainstalować tę funkcjonalność w mObywatelu lub moim IKP (od 25 czerwca 2021 r.). 

Certyfikat może ułatwić nam życie w wielu krajach UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Niestety, może się zdarzyć, że nie wszędzie dokument będzie mógł być wykorzystany i odczytany z uwagi na kilkutygodniowy okres przejściowy na wdrożenie efektywnego systemu. Więcej informacji na temat UCC można znaleźć w artykule w Dzienniku Prawnym pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!