Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach i ekspresówkach. Gdzie powstaną?

Autostrady A1, A2, A4 oraz drogi ekspresowe S3, S7 i S8. Wszędzie tam w drugiej połowie 2022 roku powstaną stację ładowania pojazdów elektrycznych. GDDKiA mówi w tym kontekście o 28 Miejscach Obsługi Podróżnych (tzw. MOP-ach). Gdzie powstaną stacje ładowania pojazdów? Sprawdziliśmy. 

Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na autostradach i ekspresówkach. Gdzie powstaną?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 czerwca 2021

Gdzie naładować samochód?


Umowy na budowę punktów ładowania pojazdów elektrycznych w kolejnych 28 miejscach Obsługi Podróżnych (MOP) podpisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Stacje mają znaleźć się na bardzo popularnych trasach przebiegających przez cały kraj. Mowa o autostradach A1, A2 oraz A4 także drogach ekspresowych S3, S7 oraz S8. Niestety, na możliwości korzystania z tych punktów przyjdzie poczekać kierowcom elektryków do drugiej połowy 2022 roku – wynika z komunikatu GDDKiA.


Model biznesowy budowania stacji ładowania


Jak informuje generalna dyrekcja, przedmiotem umów jest dzierżawa tych fragmentów działek, które będą przeznaczone pod budowę dostępnych dla wszystkich pojazdów elektrycznych. To oznacza, że partnerzy GDDKiA będą pełnili rolę operatora, a także dostawcy usługi ładowania.


Zgodnie ze specyfikacją, każda stacja musi być wyposażona w co najmniej dwa punkty, a każdy z nich nie może mieć mocy poniżej 50kW. To ważne z punktu widzenia szybkości ładowania baterii w elektrykach. Dzierżawca jednak dostaje wolną rękę, co do docelowej mocy takiej stacji. 

GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówGDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowcówMichał Górecki


Dokładne lokalizacje stacji ładowania pojazdów


W przypadku umowy z konsorcjum firm Ekoen oraz Ekoenergetyka – Polska, stacje ładowania pojazdów zostaną zainstalowane w 18 miejscach obsługi podróżnych. Z kolei kolejnych sześć lokalizacji będzie do dyspozycji firmy Greenway Polska


Stacje ładowania pojazdów na A1 


Nowe stacje ładowania na autostradzie A1 powstaną w następujących lokalizacjach Miejsc Obsługi Podróżnych: Skoszewy Wschód, Skoszewy Zachód, Knurów Wschód, Knurów Zachód


Stacje ładowania pojazdów na A2


W przypadku autostrady A2, stacje zaplanowano na następujących MOP: Sobótka i Cichmiana.


Stacje ładowania pojazdów na A4


Sporo stacji ładowania pojazdów powstanie zgodnie z ostatnio podpisaną umową na autostradzie A4. Mowa o Miejscach Obsługi Podróżnych: Mokrzyska, Bagno, Bratkowice, Dąbry, Kaszyce, Zamiechów, Podłęże, Zakrzów, Jawornik, Jastrząbka, Młyniska, Budy.


Stacje ładowania pojazdów na S3


Na drodze ekspresowej S3 do drugiej połowy 2022 roku, nowe stacje ładowania pojazdów zaplanowano na następujących MOP-ach: Marwice Wschód, Marwice Zachód, Kunowo Wschód oraz Kunowo Zachód.


Stacje ładowania pojazdów na S7


Stacje ładowania pojazdów na drodze ekspresowej S7 powstaną w lokalizacjach: Grabin Wschód, Grabin Zachód, Występa Zachód, Lutek i Majdany Wielkie


Stacje ładowania pojazdów na S8


W przypadku trasy S8 przecinającej kraj od Podlasia po Dolny Śląsk, w ramach najnowszych umów powstanie stacja na MOP-ie Ostrożne


Ile stacji ładowania działa przy autostradach i drogach ekspresowych?


Jak informuje GDDKiA, obecnie (czerwiec 2021) punkty ładowania samochodów elektrycznych działają w 20 Miejscach Obsług Podróżnych. Teraz realizowane są inwestycje w kolejnych 21 MOP-ach. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!