GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowców

Zarówno zawodowi kierowcy przemierzający kraj ciężarówkami, jak i osoby wyruszające w okazjonalną podróż prywatną osobówką mogą od 24 maja 2021 roku korzystać z internetowego serwisu dla kierowców drogi.gddkia.gov.pl. Znajdą się tam informacje o warunkach pogodowych, obrazy z kamer, a także możliwość zgłoszenia uszkodzonego elementu infrastruktury.

GDDKiA: Rusza serwis internetowy dla kierowców
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 maja 2021

Informacje dla kierowców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) uruchamia 24 maja 2021 roku nowy serwis dla wszystkich osób planujących podróż po trasach krajowych. Zgodnie z intencją pomysłodawców ma być źródłem informacji, a także pomocy dla kierowców, którzy korzystają z dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Państwowa instytucja zapowiada w materiałach prasowych m.in. nowoczesny interfejs, którego obsługa ma odbywać się w sposób intuicyjny, z dostosowaniem kolorystyki oraz układu treści do urządzeń mobilnych,  z których najczęściej kierowcy korzystają podczas podróży.

Układ strony na urządzeniach mobilnych ma ułatwić szybkie odnalezienie potrzebnych informacji w trakcie krótkiego postoju na trasie.

Będą zmiany w kodeksie pracy ws. pracy zdalnejBędą zmiany w kodeksie pracy ws. pracy zdalnejAnna Malinowska

Serwis dla kierowców w internecie

GDDKiA będzie bazowała na znanych już kierowcom mapach ze strony internetowej dyrekcji, które jednak mają być uzupełnione o nowe funkcje. Całość ma opierać się na danych pochodzących z Krajowego Punktu Dostępowego, który jest realizowany w ramach międzynarodowych projektów. Uzyskały one dofinansowanie środkami pochodzącymi z funduszu Connecting Europe Facility (CEF). To jednolity dla całego kraju punkt dostępu do danych, które są bardzo przydatne w tworzeniu serwisów informacyjnych dla kierowców.

Gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy?

Kierowcy korzystający z serwisu drogi.gddkia.gov.pl, będą mogli w prosty i szybki sposób poinformować zarządcę np. o uszkodzonym znaku drogowym, czy innym elemencie infrastruktury, takim, jak siatki ochronne, czy bariery energochłonne. Tą samą drogą będzie można także zgłosić dziurę w nawierzchni, rowerzystę poruszającego się po ekspresówce lub autostradzie, oraz porzucone przedmioty na drodze, które mogą być przyczyną wypadku. Właśnie do tego celu będzie służył formularz zdarzeń drogowych.

Informacje przekazywane w ten sposób przez kierowców, trafią natychmiast do zespołu Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zgłoszenia mają być weryfikowane m.in. przez patrole terenowe GDDKiA.

Gdzie zgłosić uwagi dotyczące oznakowania drogi?

GDDKiA stworzyło także osobny formularz, którego rolą będzie przyjmowanie uwag dotyczących oznakowania dróg. Jak przyznaje dyrekcja „to odpowiedź na liczne sugestie i propozycje zmian, jakie wpływają do GDDKiA w związku z obserwacjami użytkowników. Umożliwi on szybkie i proste przekazywanie opinii i uwag dotyczących organizacji ruchu na drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA”. — napisano w komunikacie instytucji.

Kierowca, który będzie się chciał podzielić swoimi spostrzeżeniami, będzie miał możliwość dokładnego wskazania lokalizacji i przesłania swojej uwagi np. co do konieczności uzupełnienia oznakowania.

Jaki będzie Android 12?Jaki będzie Android 12?Anna Malinowska

Informacje o niebezpieczeństwach na drogach

Nowy serwis będzie także źródłem informacji na temat zdarzeń, mających wpływ na płynność ruchu, takich jak kolizje, wypadki, blokady, czy inne incydenty, jakie zdarzają się na trasie. Jak zapowiada GDDKiA, to narzędzie będzie stale rozwijane, by stawało się coraz dokładniejszym źródłem ważnych wiadomości dla kierowców.

Serwis ma działać niezależnie od strony GDDKiA, która nie straci swojego dotychczasowego charakteru oraz funkcji informacyjnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!