Zagraniczne podróże samochodem – kiedy potrzebna Zielona Karta?

Osobówka, van, kamper – Polacy kochają podróże własnym lub wynajętym samochodem w najróżniejsze zakątki Europy. Kolejne kraje znoszą ograniczenia związane z COVID-19 dla przyjezdnych, a akcja powszechnych szczepień może przywrócić rzeczywistość do normalności. Jakie ubezpieczenia trzeba wykupić przed wyjazdem? Kiedy potrzebna jest tzw. Zielona Karta?

Zagraniczne podróże samochodem – kiedy potrzebna Zielona Karta?
  • Michał Górecki
  • /
  • 21 maja 2021

Podróżowanie po Europejskim Obszarze Gospodarczym

Obecność Polski w Unii Europejskiej rozwiązuje znakomitą część problemów związanych z podróżowaniem po krajach należących zarówno do UE jak i całym Europejskim Obszarze Gospodarczym, czyli państwach członkowskich EFTA w tym Szwajcarii. Do tego dochodzi kilka państw spoza obszaru, po których również podróżujemy bez dodatkowych, ubezpieczeniowych formalności np. Serbia.

To oznacza, że w dość sporej części Starego Kontynentu nie potrzebujemy tzw. Zielonej Karty, o czym przypomina w jednym z ostatnich komunikatów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Nowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoNowe terminy ważności Europejskiej Karty Ubezpieczenia ZdrowotnegoMikołaj Frączak

Gdzie mogę jechać bez Zielonej Karty?

Poniżej wymieniamy nazwy państw, w przypadku których podróż samochodem nie wiąże się z obowiązkiem posiadania tzw. Zielonej Karty. Zwykłe ubezpieczenie OC wystarczy nam jeśli podróżujemy do następujących krajów:

Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa,  Księstwo Liechtenstein, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy i Węgry.

Jak informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, na tej liście wkrótce pojawi się coraz popularniejsza wśród turystów Czarnogóra.

Wielostronne porozumienie, którego stroną jest także Rzeczpospolita Polska, pozwala domniemywać posiadanie przez kierowcę ważnego ubezpieczenia OC, które zostało zawarte w kraju rejestracji pojazdu. Przyjmuje się, że świadczy o tym ważna tablica rejestracyjna.

Kiedy potrzebna jest Zielona Karta?

Większość europejskich krajów, które nie zostały wymienione na powyższej liście, wymaga posiadania Zielonej Karty. Dokumentu potrzebujemy również, jeśli (a to się zdarza), zdecydujemy pojechać samochodem poza kontynent, do takich państw jak Iran, Maroko, Tunezja czy Izrael.

Jak zdobyć Zieloną Kartę?

Otrzymanie Zielonej karty nie wiąże się z koniecznością dodatkowych formalności. Możemy ją otrzymać od ubezpieczyciela, z którym zawarliśmy już umowę dotyczącą ubezpieczenia OC naszego pojazdu. W wielu przypadkach nie zapłacimy za nią ani grosza, bowiem często jest ona wliczana w cenę polisy. Są jednak i takie towarzystwa, które za wydanie „zielonego” dokumentu pobierają dodatkową opłatę.

W przypadku krajów, które nie należą do systemu Zielonej Karty, należy wykupić ubezpieczenie na przejściu granicznym. Pamiętajmy, żeby planując podróż, dokładnie zorientować się w przepisach ubezpieczeniowych, nie tylko w kraju docelowym, ale także we wszystkich państwach, przez które będziemy jechać tranzytem.

Wybór najtańszego kredytu gotówkowegoWybór najtańszego kredytu gotówkowegoRafał Stępniewski

Czy należy mieć ze sobą dowód wykupienia OC?

Za każdym razem, gdy zamierzamy przekroczyć granicę RP, pamiętajmy, by posiadać ze sobą dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy z ubezpieczycielem OC. Łatwo o tym zapomnieć, tym bardziej że w kraju, mamy prawo je zostawić w szufladzie. Za granicą są one

wymagane podczas kontroli, więc lepiej zaoszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów wyjeżdżając do innych państw, także tych, które są członkami Unii Europejskiej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!