Jakie wytyczne dla kolonii i obozów w 2021 roku?

Są wytyczne dla organizatorów kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży na wakacje w 2021 roku. Główny Inspektor Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowały zestaw zasad, według których będzie możliwa organizacja letniego wypoczynku. Jaki reżim sanitarny będzie obowiązywał na koloniach?

Jakie wytyczne dla kolonii i obozów w 2021 roku?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 25 maja 2021

Kolonie i obozy 2021

Po zimowym lockdownie i feriach spisanych na straty, przedsiębiorstwa z branży turystycznej organizujące wyjazdy dla dzieci i młodzieży, mogą odetchnąć z ulgą. Wiele wskazuje na to, że sytuacja epidemiczna poprawiła się na tyle, by zaplanowane na wakacje 2021 roku obozy i kolonie doszły do skutku. Zagrożenie zakażeniem koronawirusem nadal jednak istnieje, dlatego resort edukacji, służby sanitarne, oraz ministerstwo zdrowia opracowały wytyczne, których muszą się stosować organizatorzy kolonii i obozów podczas tegorocznych wakacji.

„Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia podczas zorganizowanego wypoczynku w czasie epidemii COVID-19” – informuje w komunikacie MEiN.

Organizacja wypoczynku dzieci i młodzieży 2021

Podstawowym warunkiem, jaki wymienione instytucje stawiają organizatorom wypoczynku dzieci i młodzieży podczas wakacji 2021 jest utrzymanie reżimu sanitarnego oraz określonych zasad bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób można w opinii GIS, MZ i MEiN ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia uczestników, wychowawców kolonijnych oraz pozostałych osób zaangażowanych w organizację takiego wypoczynku.

Wytyczne podzielono na cztery obszary. Pierwszy z nich dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom takiego wyjazdu. Drugi dotyczy obszaru utrzymania bezpieczeństwa w obiektach, w których zorganizowany zostanie obóz lub kolonie. Kolejny dotyczy jasno nakreślonych procedur zapobiegawczych. Mowa o sytuacji, w której zaistnieje podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wśród uczestników takiego wyjazdu, kierownika, wychowawcy, bądź innych osób, które wykonują działania podczas wypoczynku na podstawie umowy o pracę, umowę cywilno-prawną czy na zasadach wolontariatu.

Ostatni obszar dotyczy procedur postępowania, jeśli pojawi się podejrzenie zakażenia u osoby, która w ciągu ostatnich 10 dni miała kontakt z chorym lub chorą na COVID-19

Gdzie zgłaszać letni wypoczynek?

Ministerstwo edukacji już umożliwiło zgłaszanie planowanych kolonii, czy obozów do specjalnej bazy, jaką prowadzi resort. Można to zrobić, korzystając z tego linku.

Wspomniana baza to dobry sposób na sprawdzenie przez rodziców wiarygodności konkretnej oferty oraz samego organizatora wypoczynku dla dzieci i młodzieży. To ważne, tym bardziej że i tak, każdy organizator takiej imprezy turystycznej ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu do właściwego dla swojej siedziby kuratorium oświaty.

Dokument z wytycznymi dla organizatorów kolonii 2021


Ośmiostronicowy dokument w formacie *.doc oraz *.pdf z wytycznymi dla organizatorów kolonii lub obozów w 2021 roku, wraz z załącznikami można znaleźć na stronach internetowych resortu edukacji pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!