Będą nowe przystanki kolejowe
1 mld złotych trafi na budowę lub modernizację przystanków kolejowych w latach 2021 – 2025, informuje rząd. Pieniądze mają pochodzić ze specjalnego programu przygotowanego przez ministerstwo infrastruktury, dzięki któremu wiele lokalnych społeczności uzyska wygodny dostęp do pasażerskiego transportu kolejowego. Inwestycje będą realizowane w całym kraju i będą dotyczyły zarówno komunikacji wojewódzkiej jak i międzyregionalnej.

- Martyna Kowalska
- /
- 25 maja 2021
Co to jest wykluczenie komunikacyjne?
Wykluczeniem komunikacyjnym nazywamy zjawisko o zasięgu lokalnym, które cechuje się utrudnionym dostępem np. do komunikacji publicznej tj. autobusów i kolei.
Występowanie tych problemów zwykle rzutuje na kondycję gospodarczą mieszkańców danych terenów, którzy mają przez to utrudniony dostęp do rynku pracy, czy edukacji. Często wiąże się m.in. ze stopniowym wyludnianiem terenów oraz ubóstwem wśród osób, które pozostają mieszkańcami tzw. komunikacyjnych białych plam.
Czy powstaną nowe przystanki kolejowe?
Rząd planuje w latach 2021-2025 zainwestować około miliarda złotych w modernizację istniejących oraz budowę nowych przystanków na trasach kolejowych. Program przewiduje także rozbudowę peronów, na których nie mogą zatrzymywać się dalekobieżne pociągi.
Po co inwestować w przystanki kolejowe?
Zdaniem rządu budowa nowych przystanków kolejowych oraz przebudowa już istniejących, może ograniczyć zjawisko wykluczenia komunikacyjnego w wielu miejscach. Ważne jest także eliminowanie barier, które mogą utrudniać przemieszczanie się na stacji lub peronie osób niepełnosprawnych, np. korzystających z wózków inwalidzkich. Rząd zakłada także odbudowę niektórych przystanków, które w przeszłości z różnych przyczyn zostały zlikwidowane.
Problem z parkingami dla podróżujących koleją
Innym problemem jest tworzenie miejsc parkingowych przy przystankach i dworcach kolejowych, które pozwalają w wielu przypadkach pełnić funkcję podobną do miejsc typu „parkuj i jedź”.
Zdarzają się bowiem przypadki, że pasażerowie kolei decydują się na tę formę transportu, dojeżdżając na dworzec prywatnymi samochodami, czasem z sąsiednich powiatów. M.in. dlatego w programie wprowadzonym przez rząd znalazły się także inwestycje w parkingi, tam, gdzie może być to uzasadnione.
Zmiana lokalizacji przystanków kolejowych
Niektóre stacje czy przystanki kolejowe powstały kilkadziesiąt lat temu. Są i takie, które wyznaczono nawet przed wiekiem. Jak pokazuje doświadczenie, lokalizacja niektórych z nich nie jest już uzasadniona. Wpływ na to mogło mieć wiele czynników jak np. zmiany urbanistyczne, demografia czy modyfikacja siatki dróg dojazdowych. Program zatem oprócz odbudowy, rozbudowy przy modernizacji przystanków zakłada także zmiany lokalizacji tam, gdzie jest to konieczne i może wpłynąć na lepszą komunikację.
Gdzie powstaną nowe przystanki?
Inwestycje realizowane w programie będą wybierane na podstawie wytypowanej wstępnej listy zadań. Aby się na niej znaleźć, konieczne jest spełnienie określonych kryteriów takich jak „dostosowanie do potrzeb i uwarunkowań społecznych uwzględniających aktualną sytuację transportu kolejowego oraz deklarację przewoźników kolejowych i organizatorów publicznego transportu zbiorowego, jeśli chodzi o wykorzystywanie infrastruktury objętej programem”. — czytamy w komunikacie ministerstwa infrastruktury.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.