Nowe przepisy dotyczące przewozu gotówki przez granicę
Nowe przepisy Unii Europejskiej, które rozszerzają obowiązki osób, które przewożą przez granicę pieniądze, wejdą w życie już 3 czerwca 2021 roku. Kwotą progową będzie co najmniej 10 tys. euro. Jeśli taka suma będzie przewożona przez granicę UE, konieczne będzie złożenie deklaracji tych środków organom celnym lub Straży Granicznej.

- Mikołaj Frączak
- /
- 31 maja 2021
Przewóz pieniędzy przez granicę Unii Europejskiej
Nowe zasady przewozu gotówki przez granicę Unii Europejskiej określa Rozporządzenie 2018/1672, które zawiera rozszerzony katalog obowiązków, jakie spoczywają na osobach, które „przemieszczają” pieniądze przez granicę, a także obszary kontroli, jakie przeprowadzają służby na granicach zewnętrznych Wspólnoty. Chodzi o przepływ środków w transporcie, czyli np. gotówki wwożonej do UE lub wywożonej z jej terytorium w przesyłkach pocztowych, kurierskich, ładunkach cargo i kontenerowych.
W transporcie lądowym, w przypadku Polski mówimy o przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią oraz Federacją Rosyjską (Obwód Kaliningradzki). W przypadku transportu lotniczego realizowanego z (lub do) lotniska położonego na terenie RP, mowa o każdym kierunku przylotu i odlotu położonego poza granicami Unii Europejskiej.
Co UE rozumie przez pojęcie środków pieniężnych?
Oprócz gotówki, nowa, rozszerzona definicja środków pieniężnych obejmuje także „towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone”.
Zasady przewozu środków przez granicę UE
Każda osoba, która wjeżdża lub wyjeżdża z terenu Unii Europejskiej, posiadając przynajmniej 10 tys. euro (44.980 PLN wg kursu z 27.05.2021) musi złożyć stosowną deklarację tych środków. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej są to właściwe organy celne Służby Celno-Skarbowej lub Straż Graniczna. Nie ma znaczenia czy granicę pokonujemy samochodem, pociągiem, samolotem czy na pokładzie statku.
Jak zgłosić przewóz pieniędzy na granicy UE?
Jeżeli transportowane pieniądze w wysokości co najmniej 10 tys. euro są wwożone do UE lub opuszczają jej terytorium, obowiązek zgłoszenia tego faktu ma sam podróżny, a jeśli środki znajdują się w przesyłkach, konieczne jest złożenie deklaracji pieniędzy w ciągu 30 dni.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.