Nowe przepisy dotyczące przewozu gotówki przez granicę

Nowe przepisy Unii Europejskiej, które rozszerzają obowiązki osób, które przewożą przez granicę pieniądze, wejdą w życie już 3 czerwca 2021 roku. Kwotą progową będzie co najmniej 10 tys. euro. Jeśli taka suma będzie przewożona przez granicę UE, konieczne będzie złożenie deklaracji tych środków organom celnym lub Straży Granicznej. 

Nowe przepisy dotyczące przewozu gotówki przez granicę
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 31 maja 2021

Przewóz pieniędzy przez granicę Unii Europejskiej 

Nowe zasady przewozu gotówki przez granicę Unii Europejskiej określa Rozporządzenie 2018/1672, które zawiera rozszerzony katalog obowiązków, jakie spoczywają na osobach, które „przemieszczają” pieniądze przez granicę, a także obszary kontroli, jakie przeprowadzają służby na granicach zewnętrznych Wspólnoty. Chodzi o przepływ środków w transporcie, czyli np. gotówki wwożonej do UE lub wywożonej z jej terytorium w przesyłkach pocztowych, kurierskich, ładunkach cargo i kontenerowych.

W transporcie lądowym, w przypadku Polski mówimy o przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią oraz Federacją Rosyjską (Obwód Kaliningradzki). W przypadku transportu lotniczego realizowanego z (lub do) lotniska położonego na terenie RP, mowa o każdym kierunku przylotu i odlotu położonego poza granicami Unii Europejskiej. 

Co UE rozumie przez pojęcie środków pieniężnych?

Oprócz gotówki, nowa, rozszerzona definicja środków pieniężnych obejmuje także „towary używane jako wysoce płynne środki przechowywania wartości i karty przedpłacone”.

Zasady przewozu środków przez granicę UE

Każda osoba, która wjeżdża lub wyjeżdża z terenu Unii Europejskiej, posiadając przynajmniej 10 tys. euro (44.980 PLN wg kursu z 27.05.2021) musi złożyć stosowną deklarację tych środków. W przypadku Rzeczypospolitej Polskiej są to właściwe organy celne Służby Celno-Skarbowej lub Straż Graniczna. Nie ma znaczenia czy granicę pokonujemy samochodem, pociągiem, samolotem czy na pokładzie statku. 

Jak zgłosić przewóz pieniędzy na granicy UE?

Jeżeli transportowane pieniądze w wysokości co najmniej 10 tys. euro są wwożone do UE lub opuszczają jej terytorium, obowiązek zgłoszenia tego faktu ma sam podróżny, a jeśli środki znajdują się w przesyłkach, konieczne jest złożenie deklaracji pieniędzy w ciągu 30 dni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!