Od 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszych

Nowe przepisy nakładające obowiązki na kierowców zbliżających się do przejść dla pieszych wzbudzały od dawna emocje. Od 1 czerwca 2021 pieszy wchodzący na przejście będzie miał bezwzględne pierwszeństwo przed każdym pojazdem oprócz tramwaju. Problem jest jednak z interpretacją zwrotu „wchodzący na przejście”. Z pewnością wielu kierujących będzie musiało wyrobić w sobie nowe nawyki. 

Od 1 czerwca nowe obowiązki dla kierowców przy przejściu dla pieszych
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 czerwca 2021

Pieszy na przejściu – nowe przepisy

Problem wypadków drogowych z udziałem pieszych w Polsce cały czas jest bardzo poważny. Odsetek ofiar śmiertelnych oraz poważnie rannych osób potrąconych przez samochody utrzymuje się od lat na bardzo wysokim poziomie. Nie dziwi więc to, że ustawodawca postanowił doprecyzować przepisy w zakresie obowiązków kierowców i pieszych w rejonie przejścia dla pieszych. 

Nowe przepisy zobowiązują kierowców do obserwacji nie tylko tego co dzieje się na przejściu, ale także w jego okolicy. Chodzi nie tylko o to, by pieszy, który jest już na pasach, bezpieczenie przeszedł na drugą stronę jezdni. Prawo bierze bowiem pod opiekę także tych pieszych, którzy na przejście dopiero wchodzą. To jest właśnie ten ułamek sekundy, który czasem decyduje o tym, czy w danej sytuacji dochodzi do wypadku, czy też nie. Oznacza to, że osobę, która znajduje się już na krawężniku i zamierza przejść na drugą stronę jezdni, należy uznać, za pieszego, który wchodzi na przejście. 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji — „kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność, oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście”.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Obowiązki pieszych przechodzących przez pasy

Więcej praw dla pieszych oznacza w tym przypadku większe obowiązki dla niechronionych użytkowników dróg. Oprócz standardowego w przepisach drogowych nakazu „zachowania szczególnej ostrożności” – pieszy nie może wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód czy motocykl – dotyczy to także przejścia dla pieszych. Oznacza to, że np. biegacz, który chce pokonać skrzyżowanie, nie może „wtargnąć” na przejście, bo i tak ma pierwszeństwo. Musi przed przejściem się zatrzymać, jeśli widzi, że nadjeżdża samochód. Kierowca potrzebuje czasu na reakcję. Wbiegnięcie prosto przed maskę, nawet na przejściu, nie oznacza bezwzględnej winy kierowcy. 

Czy pieszy na przejściu może rozmawiać przez komórkę?

Kolejny przepis, może sprawić, że na pieszych w wielu miejscach posypią się mandaty. Pieszy podczas przechodzenia lub wchodzenia na jezdnię, lub torowisko, nawet wówczas kiedy znajduje się na przejściu, nie może korzystać z komórki czy innego urządzenia elektronicznego, w sposób „który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”. Wiele pewnie będzie zależało od interpretacji policji. Niemniej jednak pieszy wpatrzony w ekran smartfona na przejściu, może zostać uznany za winnego wykroczenia drogowego, co może skończyć się mandatem. 

Nowe przepisy a przejście przed tramwajem

Zgodnie z nowym prawem pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo przed samochodem, motocyklem, czy autobusem, ale już nie przed tramwajem. Jak wyjaśnia policja „Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!