Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021

Zmiany w prawie drogowym regulujące m.in. kwestie związane z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021 roku. Jakie ograniczenia i jakie prawa będą dotyczyły osób poruszających na hulajnogach? Wyjaśniamy.

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 18 maja 2021

Hulajnogi elektryczne w prawie o ruchu drogowym

Ustawa z dnia 30 marca 2021 roku, zmieniająca ustawę Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2021 poz 720) wchodzi w życie 30 dni od dnia jej ogłoszenia. To oznacza, że jej zapisy zaczną obowiązywać 20 maja 2021 roku.

Jakie są warunki korzystania z hulajnóg elektrycznych?

Zgodnie z wprowadzonym prawem, w przypadku osób między 10. a 18. rokiem życia, do korzystania z hulajnóg elektrycznych uprawnia karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 oraz T. W przypadku osób pełnoletnich, nie są wymagane żadne dodatkowe uprawnienia.

Dzieci do lat 10 mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej jedynie pod nadzorem osoby pełnoletniej i to wyłącznie w strefie zamieszkania. W pozostałych miejscach obowiązuje zakaz używania tego typu sprzętu przez dzieci przed ukończeniem 10. roku życia.

Rekordowe zainteresowanie e-PITemRekordowe zainteresowanie e-PITemMikołaj Frączak

Gdzie można poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym przewiduje, że osoby przemieszczające się na hulajnogach elektrycznych mogą korzystać z drogi dla rowerów lub z pasa ruchu przeznaczonego dla rowerzystów. Jeżeli na danym odcinku nie ma takiej infrastruktury, dopuszczalne jest poruszanie się po jezdni, pod warunkiem, że ruch pojazdów po niej nie odbywa się z większą prędkością niż 30 km/h.

W takiej sytuacji można korzystać także z chodnika lub drogi dla pieszych pod warunkiem, że ruch pojazdów na jezdni odbywa się z większą prędkością niż 30 km/h, a także (podobnie jak w poprzednim przypadku) nie ma na danym odcinku drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Z jaką prędkością można poruszać się na hulajnodze elektrycznej?

Jeżeli poruszamy się na hulajnodze elektrycznej po chodniku, deptaku czy drodze dla pieszych, nie możemy przekraczać prędkości zbliżonej do tej, osiąganej w ruchu pieszym. W pozostałych przypadkach elektryczne urządzenie możemy rozpędzić maksymalnie do 20 km/h.

Warto jednak pamiętać, że niektóre miasta na podstawie wprowadzanego prawa lokalnego, decydują się na ustalenie niższych limitów prędkości. Takie rozwiązania wprowadziły m.in. Kraków i Gdańsk, o czym w Dzienniku Prawnym pisaliśmy tutaj.

Hulajnogi i piesi

W każdym przypadku kiedy poruszamy się po chodniku lub drodze dla pieszych, piesi mają bezwzględne pierwszeństwo. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek utrudnianie im ruchu.

Czego nie wolno na hulajnodze elektrycznej?

Prawo zakazuje jazdy hulajnogą w stanie po spożyciu alkoholu oraz innych środków odurzających. Zakazane jest także ciągnięcie bądź holowanie innych pojazdów, przewożenie osób, zwierząt lub ładunków, a także jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką.

Mandat może spotkać osoby, które jadąc na hulajnodze elektrycznej, czepiają się innych pojazdów. Niedopuszczalne jest także podróżowanie parami po jezdni, tj. obok innych użytkowników dróg np. rowerzystów, czy osób jadących na podobnym sprzęcie. Prawo nie dopuszcza także sytuacji, w której jadąc na hulajnodze, ciągniemy za sobą np. sanki, wózek, rower czy urządzenie transportu osobistego.

Obowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaObowiązkowe oświetlenie roweru a przepisy prawaAnna Malinowska

Jak parkować hulajnogi?

Przepisy obowiązujące od 20 maja 2021 roku dopuszczają postój hulajnogi na chodniku „w miejscu do tego przeznaczonym”.

A co zrobić, jeśli nie ma takiego miejsca? Zasada jest prosta – hulajnogę należy pozostawić „jak najbliżej zewnętrznej krawędzie chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 m”.

O czym należy pamiętać, jadąc na hulajnodze elektrycznej?

Prawo wprowadza m.in. konieczność sygnalizowania za pomocą kierunkowskazów planowanej zmiany kierunku jazdy bądź pasa ruchu. Jeśli urządzenie nie jest wyposażone w kierunkowskazy, należy zrobić to, podobnie jak w trakcie jazdy na rowerze  poprzez wyciągnięcie ręki.

Prawo obliguje również użytkowników takich pojazdów do zachowania bezpiecznej odległości jednego metra w czasie wyprzedzania rowerów, wózków rowerowych, motorowerów, motocykli innych hulajnóg, kolumny pieszych etc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!