Skąd Polacy sprowadzają samochody? Niektóre kierunki są zaskakujące!

Niemcy, Francja, Belgia – to niezmienne podium krajów, z których Polacy w 2021 roku najczęściej sprowadzali samochody. I trudno się temu dziwić. Wpływ na ten fakt ma nie tylko bliskie położenie geograficzne, oraz stosunkowo duży rynek aut z drugiej ręki, ale także przyzwyczajenia. Są jednak kierunki mocno zaskakujące analityków. Na stronach rządowych pojawiło się najnowsze zestawienie danych z CEPiK, w którym nie brakuje niespodzianek.

Skąd Polacy sprowadzają samochody? Niektóre kierunki są zaskakujące!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 19 maja 2021

Gdzie Polacy kupują samochody używane?

Mimo pandemii oraz poważnych ograniczeń w przemieszczaniu się między państwami, w kwietniu 2021 roku nie brakowało ciekawych, międzynarodowych transakcji na rynku wtórnym pojazdów. Na liście interesujących kierunków importu samochodów czy motocykli zarejestrowanych w kwietniu pojawiły się m.in. takie państwa jak Wyspy Owcze, Gruzja, Mołdawia, Arabia Saudyjska, czy… Senegal – wynika z danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, z której wyciąg opublikowano na rządowych stronach.

Łącznie w kwietniu zarejestrowano 167 988 samochodów, z czego 99 283 przyjechało do Polski z innych krajów. W tym gronie nie brakuje egzotycznych dla tego rynku kierunków. 

Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Przepisy dla hulajnóg elektrycznych wchodzą w życie 20 maja 2021Anna Malinowska

Rzadkie kierunki importu pojazdów

W kwietniu 2021 roku w bazie CEPiK nie zabrakło oryginalnych miejsc, z których miłośnicy motoryzacji sprowadzili swoje samochody. Oto kilka przykładów.

Na liście państw, z których sprowadzamy samochody, w kwietniu pojawiła się m.in. Arabia Saudyjska, z której przyjechały dwa auta luksusowych marek – Porsche oraz BMW. Również dwa pojazdy przyjechały do Polski z położonego na Morzu Norweskim terytorium zależnego od Danii, czyli Wysp Owczych – był to osobowy Ford oraz ciężarówka marki Mercedes.

Dwa auta przybyły do nas także z Gruzji, gdzie polscy kierowcy zakupili autobus Forda oraz osobówkę marki Volvo. Z Mołdawii przybył nad Wisłę ciągnik Kirovers, natomiast z Grecji znany dobrze w naszym kraju Zetor.

Całkiem sporo pojazdów zaimportowano z niewielkiego, księstwa wielkości przeciętnego polskiego powiatu, czyli Liechtensteinu. Z tego alpejskiego państwa przyjechały do Polski dwa motocykle – BMW i Honda oraz osobowe Volvo, Audi, BMW, Škoda i Hyundai. Innym małym krajem, w którym Polacy znaleźli auta dla siebie, jest wciśnięta między Francję i Hiszpanię Andora, gdzie zakupiono Renault oraz dwa samochody marki Volkswagen.

Wśród innych ciekawych i rzadkich kierunków warto wymienić Meksyk, skąd zaimportowano Mazdę, Kuwejt, gdzie zakupiono Jeepa, a także Egipt, z którego pochodzi zarejestrowany już na polskich numerach Land Rover. Z kolei w położonym zachodniej Afryce Senegalu, ktoś zakupił motocykl marki Honda.

Fintech zmienia oblicze irlandzkiej bankowości. Czy Polska jest jeszcze przed cyfrową rewolucją?Fintech zmienia oblicze irlandzkiej bankowości. Czy Polska jest jeszcze przed cyfrową rewolucją?Bartosz Tomczyk

Skąd najczęściej sprowadzamy samochody?

Tu niespodzianki nie ma. Najwięcej aut używanych importowanych zza granicy to samochody z Niemiec. Tylko w kwietniu 2021 roku sprowadzono zza Odry 52.979 pojazdów. Na drugim miejscu znalazła się Francja, skąd przyjechało do Polski 12.635 pojazdów. Trzecie miejsce

zajmuje Belgia z liczbą 6.321. Dodajmy, że taki skład podium (i w tej kolejności) odnotowano także w trzech pierwszych miesiącach roku. Poza podium znajduje się Holandia, USA oraz Włochy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!