Trudny powrót do szkoły? Będzie rozporządzenie ws. zajęć wspomagających

Większość uczniów w drugiej połowie maja powróciła do szkolnych ławek po przeszło dwustu dniach nauki w trybie zdalnym. Choćby z tego powodu, w opinii resortu edukacji konieczne jest wsparcie dzieci i młodzieży poprzez zapewnienie pomocy w opanowaniu i utrwaleniu umiejętności z wybranych obowiązkowych przedmiotów. MEiN zapowiada specjalne rozporządzenie ws. zajęć wspomagających

Trudny powrót do szkoły? Będzie rozporządzenie ws. zajęć wspomagających
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 maja 2021

Skąd pieniądze na zajęcia wspomagające?

Z informacji resortu edukacji i nauki wynika, że nie powinno być problemów z zapewnieniem środków na zajęcia dodatkowe wspierające uczniów. Mają one zostać uwzględnione w rezerwie części oświatowej subwencji ogólnej, jaką otrzymają jednostki samorządowe za 2021 rok oraz w budżetach ministerstw.

Łącznie może chodzić o kwotę 187 mln złotych, o którą ma zostać zwiększony limit tej rezerwy na mocy specustawy covidowej, uchwalonej 15.04.2021 r.

Darmowe bilety kolejowe dla dzieci 2021Darmowe bilety kolejowe dla dzieci 2021Mikołaj Frączak

Dodatkowe zajęcia szkolne w rozporządzeniu

W ministerstwie edukacji powstał już projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przewiduje ono możliwość organizacji wspomagających zajęć dla uczniów, którzy potrzebują takiego wsparcia.

Propozycje zajęć wspomagających dla uczniów

Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, jeszcze w tym roku dyrektorzy szkół będą mogli zorganizować zajęcia wspomagające dla uczniów, których celem będzie pomoc w opanowaniu i utrwaleniu wiadomości oraz umiejętności z wybranych przedmiotów z zakresu kształcenia ogólnego.

Zgodnie z projektem w tego typu zajęciach będą mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych z klas IV-VIII, a także wszystkie roczniki określonych w rozporządzeniu szkół ponadpodstawowych.

Projekt zakłada, że każda szkoła będzie mogła wykorzystać maksymalną pulę godzin stanowiącą iloczyn liczby oddziałów szkolnych (wynikającej z danych systemu informacji oświatowej według stanu na 31 marca 2021 r.) oraz liczby godzin (10 godzin) przypadającej na oddział (przeliczeniowo)”

Kiedy zajęcia wspomagające dla uczniów?

Resort edukacji przewiduje dwa okresy organizacji zajęć wspomagających. Pierwszy z nich wyznaczono jeszcze w tym roku szkolnym i ma potrwać od 31 maja do 24 czerwca 2021 roku.

Drugi okres organizacji zajęć wspomagających zaplanowano już po wakacjach w dniach od 2 września do 22 grudnia 2021 roku, czyli do rozpoczęcia świątecznej przerwy zimowej w edukacji.

Setki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnejSetki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnejMichał Górecki

Czy zajęcia wspomagające dla uczniów będą obowiązkowe?

Projekt rozporządzenia zakłada, że wspomniane zajęcia będzie można organizować zarówno z podziałem na oddziały jak również w grupach złożonych z uczniów różnych klas. Jedna taka grupa musi liczyć minimum dziesięciu uczniów. Wyjątkiem będą małe szkoły liczące mniej niż 60 uczniów, gdzie limit ten będzie wynosił 5 uczniów na grupę.

Jak zaznacza ministerstwo edukacji i nauki — „udział uczniów w zajęciach wspomagających nie będzie obowiązkowy. Zajęcia będą organizowane dla chętnych uczniów”.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!