Setki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnej

Prawie 336 mln złotych trafi na wsparcie zadań samorządowych. Pozytywna opinia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego otwiera drogę do podziału środków pochodzących z rezerwy subwencji ogólnej na 2021 rok. To dodatkowy zastrzyk gotówki na realizację inwestycji przez miasta, powiaty czy województwa.

Setki milionów na drogi z rezerwy subwencji ogólnej
  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2021

Ile samorządów otrzyma dofinansowanie z subwencji ogólnej?

W tym roku pieniądze mają trafić do 120 samorządów. Jak wylicza resort infrastruktury, będzie to: 11 województw (ok. 59,5 mln zł), 36 miast na prawach powiatu (ok. 158 mln zł) oraz 73 powiaty (ok. 118,5 mln zł).

Adwokaci apelują o obniżenie opłat sądowychAdwokaci apelują o obniżenie opłat sądowychAnna Malinowska

Co to jest rezerwa subwencji ogólnej?

Kwestie związane z tworzeniem rezerwy subwencji ogólnej reguluje art. 26 Ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Sam mechanizm finansowania istnieje jednak już od 1999 roku. Każdego roku, środki dzielone są na podstawie określonych kryteriów, które podlegają uzgodnieniu między stroną rządową a samorządową.

„Dysponentem środków jest minister właściwy do spraw finansów publicznych, działający w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego” – wyjaśniono na rządowej stronie internetowej poświęconej rezerwie subwencji ogólnej.

W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska

Na co mogą trafić pieniądze z rezerwy subwencji ogólnej?

Pieniądze zgromadzone w ramach tego instrumentu mogą zostać przeznaczone na dofinansowanie inwestycji związanych z drogami publicznymi znajdującymi się pod zarządem powiatu lub województwa. W przypadku tras mieszczących się w granicach miast na prawa powiatu katalog ten jest rozszerzony także na drogi krajowe.

Drugim celem, jaki może być sfinansowany z rezerwy, jest utrzymanie przepraw promowych, które cechują się średnim natężeniem ruchu, który przekracza 2 tys. pojazdów na dobę. Przeprawy te musi wskazać minister infrastruktury.

Trzecim obszarem, który może być dofinansowany z rezerwy subwencji ogólnej, są remonty, ochrona i zarządzanie dróg krajowych i wojewódzkich przebiegających przez teren miasta na prawach powiatu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: finanse

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!