W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?

Mniej więcej za rok, w drugim kwartale 2022 roku nastąpi zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce – przypomina Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jeśli jesteśmy przed zakupem telewizora, warto wybrać taki, który odbiera treści DVB-T2 z kodekiem HEVC, w przeciwnym razie konieczny będzie dekoder. Czy w związku z DVB-T2 muszę kupić nowy telewizor?

W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 maja 2021

Co to jest DVB-T2

DVB-T2 to kolejna generacja nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Pozwoli ona na zwiększenie „pojemności” multipleksów, czyli odbiór większej liczby programów telewizyjnych. Jak zapewnia UKE zmiana ta oznacza także lepszą jakość zarówno wizji jak i fonii. Emisja wszystkich dostępnych kanałów będzie możliwa w jakości HD. Nadawanie o gorszych parametrach tj. SD, przejdzie do historii.

Co to jest telewizja hybrydowa?

Zmiany, o których mowa, zapoczątkują także możliwość korzystania z usług tzw. telewizji hybrydowej HbbTV. Taka technologia umożliwi wyświetlanie dodatkowych informacji. Mogą one np. dotyczyć obsady aktorskiej w oglądanym filmie, dodatkowych danych dotyczących zawodników występujących w meczu.

Telewizja hybrydowa umożliwi także dokonywanie zakupów produktów prezentowanych właśnie na antenie. Wszystko ma być możliwe z pozycji telewizora, a obsługa będzie się odbywała za pomocą pilota.

AGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychAGH pracuje nad metodą recyklingu paneli słonecznychMichał Górecki

DVB-T2 – Kiedy muszę kupić nowy telewizor?

Wielu telewidzów doskonale pamięta przejście z sygnału analogowego na cyfrowy (DVB-T) około ośmiu lat temu, kiedy wiele telewizorów mogło dalej działać pod warunkiem dokupienia specjalnego dekodera, który zapewniał odbiór cyfrowy.

W przypadku niektórych nawet niedawno zakupionych, odbiorników, może być teraz podobnie. Jak tłumaczy UKE Nowy standard oznacza techniczne zmiany dotyczące transmisji sygnału. Stosowane będzie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Warto zapamiętać te nazwy, ponieważ tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać programy telewizyjne nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej”.

Informacje na ten temat można znaleźć m.in. w instrukcji obsługi, na tabliczce znamionowej z tyłu odbiornika lub na stronie internetowej producenta sprzętu. Warto wcześniej dobrze sprawdzić, jaki model odbiornika posiadamy w domu, by  porównać jego dane techniczne dostępne w sieci.

DVB-T2 – jaki telewizor kupić?

Tu pojawia się problem. Warto rzeczowo porozmawiać ze sprzedawcą, lub dokładnie prześledzić ofertę telewizorów na stronie producenta. Sama informacja o tym, że odbiornik jest już wyposażony w dekoder DVB-T2, to jak się okazuje za mało.

Część z nich może odczytać sygnał kodowany starszym kodekiem AVC, który występuje pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10. Jak podaje UKE — „Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną »rozpoznawać« nadawane treści.Nie oznacza to jednak konieczności kupna nowego telewizora. Wystarczy dokupić zewnętrzny dekoder, który kosztuje mniej niż 100 zł”.

Programy testowe DVB-T2

Jak informuje UKE, już uruchomione zostały testowe programy, których emisja odbywa się za pomocą nowego standardu. W ten sposób można sprawdzić, czy posiadany odbiornik radzi sobie z nową technologią.

Testowy multipleks Telewizji Polskiej emituje następujące kanały: TVP Dokument, TVP Kultura, TVP Kobieta, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Z kolei TVN-Discovery nadaje w nowym standardzie takie stacje jak TVN HD, TVN7 HD, TTV, TVN Fabuła i Metro.

Jak znaleźć miejsce wyznaczone do bushcraftu?Jak znaleźć miejsce wyznaczone do bushcraftu?Mikołaj Frączak

Czy DVB-T2 wymaga zmiany anteny?

Jeżeli twoja antena na domu, lub zbiorcza znajdująca się na bloku odbiera DVB-T bez problemu będzie również w stanie odbierać nowszy sygnał. Niewykluczone  jednak, że w niektórych lokalizacjach będzie potrzebna korekta jej kierunku.

Kiedy nadawanie DVB-T2?

Zmianę standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej zaplanowano na koniec pierwszego oraz drugi kwartał 2022 roku. Technologiczna przeprowadzka została podzielona na następujące etapy:

1. etap — od 28.03.2022 r. — Rejon Sudetów i Dolnego Śląska oraz województwo lubuskie

2. etap — od 25.04.2022 r. — Pas Pomorza od Szczecina do Trójmiasta, spora część Wielkopolski, Kujawy oraz zachodnia część Mazowsza

3. etap — od  23.05.2022 r. — południowa część Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk oraz Opolszczyzna

4. etap — od 27.06.2022 r. — Mazowsze, Polska Wschodnia od Suwalszczyzny przez Podlasie po Lubelszczyznę i Zamojszczyznę, okolice Zalewu Wiślanego.

Schematyczna mapa dotycząca harmonogramu zmian nadawania telewizji cyfrowej jest dostępna tutaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!