Czy powstanie cyfrowy złoty?

W toku dyskusji, jaka przetacza się przez banki centralne na temat emisji CBDC (Central Bank Digital Currency) głos w sprawie emisji cyfrowego złotego zabrał Narodowy Bank Polski. Czy powstanie cyfrowy złoty? Jak do tego zagadnienia podchodzi nasz bank centralny? Wygląda na to, że takie rozwiązanie na razie nie jest brane pod uwagę.

Czy powstanie cyfrowy złoty?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 20 maja 2021

Co to jest CBDC?

Od 2020 roku, coraz głośniej słychać dyskusję wokół CBDC (z ang. Central Bank Digital Currency). W większości przypadków instrument ten traktowany jest jako cyfrowy odpowiednik gotówki. Z badań Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że na koniec ub.r. zdecydowana większość, bo 86% z 65 przepytanych banków centralnych było zaangażowanych w badanie koncepcji emisji cyfrowego pieniądza.

Darmowe bilety kolejowe dla dzieci 2021Darmowe bilety kolejowe dla dzieci 2021Mikołaj Frączak

Definicje CBDC

Raport NBP „Pieniądz cyfrowy banku centralnego” przytacza dwie definicje CBDC.

Według Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), pieniądz cyfrowy banku centralnego należy traktować „jako zobowiązanie banku centralnego, wyrażone w obowiązującej jednostce rozrachunkowej, które służy jako środek wymiany oraz środek przechowywania wartości”. Jest to więc postać pieniądza emitowanego przez bank centralny, który przyjmuje postać elektronicznego zapisu.

Nieco inaczej do CBDC podchodzi Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który upatruje w nim „nową formę pieniądza, wydawaną w formie cyfrowej przez bank centralny, która ma służyć jako prawny środek płatniczy”.

Przesłanki dla wprowadzenia CBDC

Według raportu NBP istnieją różne przesłanki przemawiające za ewentualnym wprowadzeniem cyfrowej waluty i jej emisji przez bank centralny. Wiele zależy od uwarunkowań gospodarczych i finansowych danego kraju.

Np. w gospodarkach, które są zaliczane do rozwijających się, działania wokół ewentualnego wprowadzenia CBDC wynikają np. z małej efektywności obecnych systemów płatności, łamania prawa oraz wykluczenia finansowego dużej części mieszkańców. Z kolei w gospodarkach rozwiniętych CBDC jest traktowana m.in. jako odpowiedź na szybki rozwój technologiczny i spadek znaczenia papierowego pieniądza.

Czy NBP będzie emitował CBDC?

Zgodnie z informacją zawartą w przytoczonym raporcie, Narodowy Bank Polski, choć „uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce”, uważa, że w aktualnych uwarunkowaniach w naszym kraju „nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowego”.

Krótko mówiąc, NBP jest powściągliwy w tym temacie i jak wyjaśnia, nie znajduje celu emisji cyfrowej wersji złotego. Takiej potrzeby nie widać ani w płaszczyźnie systemowej, ani szczególnych potrzeb konsumentów, czy podmiotów gospodarczych. Ponadto, NBP wyjaśnia, że do takiego działania nie ma podstaw prawnych wynikających z ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o Narodowym Banku Polskim. „Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego”.

Skąd Polacy sprowadzają samochody? Niektóre kierunki są zaskakujące!Skąd Polacy sprowadzają samochody? Niektóre kierunki są zaskakujące!Anna Malinowska

Czy NBP może zmienić zdanie w sprawie CBDC?

NBP zastrzega jednak, że jego aktualne stanowisko w sprawie emisji polskiego CBDC może ulec zmianie, jeśli na poziomie krajowym lub globalnym pojawią się czynniki, które to uzasadnią.

„Nie jest wykluczone, że w przyszłości NBP mógłby emitować, obok banknotów i monet, również  i zapewniłby możliwość korzystania z pieniądza banku centralnego osobom preferującym elektroniczne metody płatności” — czytamy w raporcie Narodowego Banku Polskiego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!