Jaki będzie Android 12?

Podczas gdy wielu użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym od Google dopiero przesiada się na wersję oznaczoną numerem „11”, twórcy oprogramowania z Doliny Krzemowej zaprezentowali kolejną odsłonę popularnego systemu z zielonym robotem w logo. Jaki będzie Android 12? Czy, i pod jakim względem można spodziewać się rewolucji?

Jaki będzie Android 12?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 21 maja 2021

Zmiany wyglądu w Androidzie „12”

To, na co w pierwszej kolejności zwrócili uwagę recenzenci po premierowej prezentacji nowego systemu, to duże zmiany w warstwie wizualnej. I trudno się temu dziwić, bowiem wygląd interfejsu Androida w ostatnich latach, co najwyżej ewoluował. Teraz wszystko wskazuje na to, że będzie to rewolucja, a osoby, które zaktualizują system na swoim smartfonie, będą mogli mieć wrażenie, że zmienili urządzenia na zupełnie nowe.

Oczywiście wszystko w kwestii designu oraz rozwiązań z zakresu „user experience” to czasem kwestia gustu, jednak wygląda na to, że programiści zajmujący się Androidem, bardzo na serio odebrali pojawiające się głosy, że system potrzebuje „odświeżenia” również pod tym względem.

Trudny powrót do szkoły? Będzie rozporządzenie ws. zajęć wspomagającychTrudny powrót do szkoły? Będzie rozporządzenie ws. zajęć wspomagającychMartyna Kowalska

Nowy design Androida 12

Patrząc na zdjęcia ekranu nowego Androida, wyraźnie widać, że Google chce maksymalnie skupić się na personalizacji wyglądu nowego systemu operacyjnego. Ciekawym rozwiązaniem będzie dostosowanie kolorystyki wszelkich elementów graficznych do… wybranej właśnie tapety.

Jeśli więc ustawimy tło, na którym będzie znajdował las, możemy się spodziewać, że wszelkie elementy będą kolorystycznie nawiązywały właśnie do tego obrazu zielonymi detalami. Jeśli natomiast będzie to czerwony kwiat, również i system będzie mienił się w różnych odcieniach czerwieni. Niby szczegół, ale biorąc pod uwagę fakt, że przeciętny użytkownik patrzy się w ekran swojego telefonu nawet kilka godzin dziennie, będzie trzeba to rozwiązanie polubić… albo nie.

Nowości w Android 12

Inna rzecz to zupełnie nowe podejście do widgetów oraz animacji poszczególnych elementów, które mają nadać użytkownikowi wrażenie płynności i lekkości. Google obiecuje, że ta płynność i lekkość przełoży się także na szybkość działania. Nowy „robocik” ma wyprzedzić pod tym względem poprzednika z jedenastej generacji o 22%.

Przyglądając się prezentacjom widać, że specjaliści od designu postawili na krągłości poszczególnych detali, a także powiększenie niektórych elementów. Będzie to dotyczyło właściwie wszystkiego: od widgetu pogodowego, przez zegar, aż po pola tekstowe.

Wszystko w bardzo żywych i być może dla niektórych nieco za bardzo „cukierkowych” kolorach. No ale od czego mamy personalizację – jeśli ktoś będzie chciał uciec od pastelowych barw w odcienie szarości, zapewne też będzie miał taką możliwość. Być może wystarczy tu jedynie… zmiana tapety, a cała reszta powinna dostosować się sama.

1,4 mln Polaków dostaje wynagrodzenia pod stołem1,4 mln Polaków dostaje wynagrodzenia pod stołemMichał Górecki

Prywatność w Android 12

Zgodnie z duchem czasu Google postawił na zapewnienie użytkownikom Androida większego poczucia prywatności, a także większej kontroli nad tym aspektem życia, który według badań szczególnie cenimy. Po pierwsze, będzie dużo łatwiej zarządzać uprawnieniami dla konkretnych programów. Co więcej, specjalna ikona w pasku stanu będzie nas „ostrzegała”, kiedy jakaś aplikacja zyska dostęp do kamery lub mikrofonu.

Wraz z dwunastką ma skończyć się także dostęp aplikacji do superdokładnej lokalizacji użytkownika. Teraz programy będą otrzymywały z naszego urządzenia co najwyżej przybliżone koordynaty. Nie będzie jednak mowy o precyzyjnym namiarach, z dokładnością do kilku metrów.

Kiedy premiera Androida 12

Pierwsze telefony powinny otrzymać nowy system jesienią 2021 roku, co stało się ostatnio pewną tradycją. Już teraz niektóry użytkownicy mogą do testów pobrać wersję beta najnowszego Androida.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!