GDDKiA testuje trójwymiarową technologię projektowania dróg

Obwodnica Zatora (Małopolskie) w ciągu drogi krajowej nr 28 powstanie w oparciu o technologię modeli BIM (Building Information Modeling) – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). To nowoczesna technologia, która pozwala na wykorzystanie cyfrowych i trójwymiarowych  modeli obiektów inżynierskich, takich jak mosty, przepusty czy instalacje.

GDDKiA testuje trójwymiarową technologię projektowania dróg
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2021

Co to jest BIM?

Jak wyjaśnia w komunikacie prasowym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, BIM (ang. Building Information Modeling) to system, który „uwzględnia wszystkie niezbędne informacje o technologii i funkcjonalności całości inwestycji i planowanych obiektów budowlanych. Mogą być one wykorzystywane na każdym etapie prac, od projektu przez realizację aż po odbiór. GDDKiA pod koniec 2017 r. podjęła decyzję o przeprowadzeniu projektu pilotażowego z zastosowaniem BIM na obwodnicy Zatora w ciągu DK28”.

Innowacje na obwodnicy Zatora

Jak informuje GDDKiA obwodnica Zatora jest idealnym przedsięwzięciem do przetestowania nowego systemu projektowania w technologii cyfrowej. Po pierwsze jest stosunkowo niewielka. Po drugie „reprezentatywna” dla innych, realizowanych przez tego zarządcę inwestycji. Planowana trasa liczy około dwóch kilometrów oraz biegnie zupełnie nowym śladem. Zakres planowanych prac dotyczy robót drogowych, mostowych a także instalacyjnych.

UOKiK: Kupujesz rowerowy fotelik? Uważaj na niebezpieczne bubleUOKiK: Kupujesz rowerowy fotelik? Uważaj na niebezpieczne bubleMichał Górecki

Udział uczelni w nowych inwestycjach drogowych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprosiła do współpracy przy pilotażowym projekcie kilka uczelni – m.on Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Politechniki: Krakowską, Łódzką, Lubelską oraz Świętokrzyską. Przedstawiciele tych wyższych szkół uczestniczą m.in. w radach technicznych, a także gremiach, które opiniują projekt.

Cyfrowe projektowanie dróg

GDDKiA zawarła na początku 2020 roku umowę z firmą Sweco Engineering, na mocy której zostanie przygotowana dokumentacja projektowa przy udziale modelu BIM na obwodnicy Zatora. Prace projektowe wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, a także nadzór autorski nad budową mają potrwać 49 miesięcy.

Generalna Dyrekcja informuję, że wybrany przez nią wykonawca już opracował tzw. BIM Executive Plan, w którym zawarł strategię oraz plan wykorzystania technologii BIM na planowanym odcinku inwestycji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!