TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatel

2,7 mln osób w Polsce już korzysta z rządowej aplikacji mObywatel, która jest rodzajem wirtualnego portfela na dokumenty. Znajdują się tam cyfrowe odpowiedniki dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz inne przydatne funkcje, które mogą w wielu sytuacjach ułatwić nam życie. Ostatnio w mediach pojawiła się nawet informacja, że to właśnie w mObywatelu będą „zaszyte” unijne certyfikaty COVID-owe dla zaszczepionych osób, lub tych, które niedawno poddały się testom.

TOP10 sytuacji, w których może przydać się aplikacja mObywatel
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 maja 2021

Aplikacja mObywatel w pociągu

Już od dłuższego czasu, kupując bilet kolejowy imienny, nie musimy okazywać konduktorowi tradycyjnego dowodu osobistego. Wystarczy ten zapisany w aplikacji mObywatel, o czym wielokrotnie informowali sami przewoźnicy. Wielu pasażerów, którzy zdecydowali się na zakup biletu na przejazd przez internet, jednym kliknięciem przełącza się między elektronicznym biletem a danymi osobowymi zapisanymi w rządowej aplikacji.

Aplikacja mObywatel może mieć zainstalowaną funkcję m.in. mLegitymacji studenckiej, o której pisaliśmy tutaj. Również to rozwiązanie oszczędzi nam nerwowego poszukiwania tradycyjnego dokumentu po kieszeniach – wystarczy jego cyfrowy odpowiednik. Aplikacja posiada także opcję mLegitymacji szkolnej.

Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym mieszkańcy Małopolski, mogą korzystać z dodatkowej funkcjonalności tej aplikacji, która niedawno została zintegrowana z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!Michał Górecki

Meldunek w hotelu z mObywatelem

Aplikacja mObywatel może okazać się przydatna m.in. podczas meldowania się w hotelu. Na recepcji wystarczy okazać odpowiednią „stronę” w aplikacji, by obsługa mogła zweryfikować prawdziwość podanych danych. Cyfrowy dokument posiada bowiem zdjęcie oraz podstawowe informacje.

Animowane elementy zabezpieczające ograniczają możliwość posłużenia się screenshotem – oszustwo łatwo bowiem wykryć przyglądając się  piktogramowi polskiej flagi na ekranie. Powinna się ona poruszać we właściwy sposób. Recepcjoniści zwracają na to uwagę.

Czy odbierając list polecony na poczcie mogę użyć mObywatela?

Placówki pocztowe to kolejne miejsce, w którym bez trudu możemy posłużyć się mObywatelem i wcale nie musimy okazywać plastikowego dowodu. Pracownicy w pocztowych okienkach, nie robią kłopotów z wydaniem przesyłki jeśli okażemy odpowiednią stronę aplikacji z cyfrowymi dokumentami

mPrawo Jazdy – kiedy się przydaje?

Od grudnia 2020 roku, nie musimy wozić ze sobą prawa jazdy. Policja jest w stanie zweryfikować nasze uprawnienia za pomocą łączności bezprzewodowej z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Również i my, posiadając aplikację mObywatel, możemy skorzystać z tej samej bazy, by uzyskać smartfonową wersję dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem. A to może się przydać np. podczas kolizji drogowej.

Bilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w MałopolsceBilety okresowe w mObywatel. Na początek jedynie w MałopolsceMartyna Kowalska

Jak sprawdzić punkty karne w telefonie?

Aplikacja mObywatel to jeden ze sposobów na sprawdzenie aktualnego konta punktów karnych zebranych za łamanie przepisów o ruchu drogowym. Aplikacja umożliwia każdemu kierowcy sprawdzenie aktualnego stanu posiadania niechlubnych punktów oraz terminy ich wygaśnięcia.

Dowód rejestracyjny w mObywatelu

Dowód rejestracyjny w mObywatelu to nic innego jak elektroniczna wersja takiego dokumentu nazwana w tym projekcie jako mPojazd. Oprócz podstawowych danych na temat samochodu aplikacja przypomni nam o zbliżającym się terminie badania technicznego, lub przedłużenia ubezpieczenia OC. Jeżeli zbliża się którykolwiek z wymienionych terminów, obok nazwy pojazdu na liście pojawi nam się czerwona kropka, a na pasku powiadomień wyświetli się stosowna informacja. Bardzo praktyczne rozwiązanie – nie tylko dla zapominalskich. Samo potwierdzenie ważnego ubezpieczenia może przydać się podczas spisywania oświadczenia winy po kolizji drogowej.

Elektroniczne recepty w smartfonie

Jakiś czas temu nadszedł kres papierowych recept i problemów z „lekarskim” charakterem pisma. Aplikacja mObywatel może być miejscem, w którym wyświetlimy przepisane leki oraz wygenerujemy kod QR, który można pokazać farmaceucie podczas realizacji e-recepty. Osoby, które nie chcą pokazywać telefonu, mogą standardowo podać PESEL swój lub osoby, dla której robimy zakupy oraz kod spod elektronicznego dokumentu.

Aplikacja mObywatel podczas wypożyczania sprzętu

Zbliżają się wakacje. Teraz wypożyczając rower czy elektryczną hulajnogę w nadmorskim kurorcie, coraz więcej punktów oferujących taką usługę akceptuje okazanie danych na aplikacji. Nie ma już potrzeby wyjmowania dowodu osobistego. Pamiętajmy, że jeśli decydujemy się jednak na stare rozwiązania, nie pozwalajmy, by ktokolwiek kserował nasz plastikowy dokument. Może być to bardzo niebezpieczny proceder.

Zaświadczenie o szczepieniu COVID-19

Choć tzw. cyfrowe paszporty, czy certyfikaty COVID-19 to dopiero kwestia najbliższej przyszłości, mObywatel pozwala na wyświetlenie potwierdzenia przyjęcia pełnej dawki szczepionki – czyli w przypadku większości preparatów, dwóch zastrzyków. Dzięki zdjęciu oraz kodowi QR zainteresowane instytucje mogą zweryfikować takie zaświadczenie przez aplikację „Zaszczepieni” wydaną przez Centrum e-Zdrowia działające przy resorcie zdrowia.

Aplikacja mObywatel w sklepie

Aplikacja mObywatel może przydać się również w wielu innych sytuacjach np. podczas wyrabiania karty lojalnościowej w sklepie, jeślioczywiście musimy skorzystać z potwierdzenia naszej tożsamości. Jedno kliknięcie w telefon zastępuje poszukiwania dokumentu tożsamości w kieszeni, portfelu czy torebce.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.