Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!

Nowa, mocno odświeżona, rządowa aplikacja mObywatel jest już dostępna w sklepach Google Play i AppStore. Nowością jest rezygnacja z popularnej usługi mTożsamość. Jak przekonują twórcy programu, to jedynie rezygnacja z nazwy, bowiem wszystkie jej funkcjonalności zostały zachowane. Jak bardzo zmieniono aplikację mObywatel?

Rząd zmienił aplikację mObywatel. Koniec z mTożsamością!
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 marca 2021

Wirtualne dokumenty w telefonie

Aplikacja mObywatel nazywana jest często wirtualnym portfelem z najważniejszymi dokumentami. To określenie dobrze oddaje funkcjonalności programu, z którego korzysta obecnie prawie 2,4 mln osób, czyli tyle, ile mieszka aktualnie w województwie łódzkim. Za mObywatela oraz jego rozwój odpowiada NASK — państwowy instytut badawczy nadzorowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Co zmieniło się w mObywatelu?

Pierwszą zauważalną zmianą, jaką odczują użytkownicy aplikacji mObywatel jest rezygnacja z mTożsamości. Nie oznacza to jednak, że jakieś dotychczasowe funkcje programu zostały usunięte. Jak poinformowano w komunikacie, zmiana ma związek z faktem, że i tak większość użytkowników stosowała jedynie nazwę mObywatel. Na dobrą sprawę, zlikwidowano jedynie nazwę, a nie funkcje.

Nowy wzór dokumentu mObywatel

Wirtualny dokument przeszedł pewien facelifting polegający na zastosowaniu na elektronicznym blankiecie wyłącznie najważniejszych informacji. Wszelkie szczegółowe dane dotyczące użytkownika zamieszczono poniżej, czyli na dobrą sprawę pod głównym dokumentem. To ważne, chociażby z uwagi na ochronę prywatności osoby, która legitymuje się cyfrowymi dokumentami.

Jednocześnie rozszerzono liczbę danych, które są „zaszyte” w elektronicznym portfelu. Mowa o takich informacjach, jak adres zamieszkania, nazwisko rodowe czy imiona rodziców. Mogą się one przydać w różnych, nie tylko urzędowych sytuacjach, ale np. przy podpisywaniu umowy cywilnoprawnej.

Kiedy ostateczne pożegnanie z mTożsamością?

Mimo zmian, autorzy aplikacji stawiają na ewolucję tak, by użytkownicy mogli przyzwyczaić się do nowego kształtu cyfrowego dokumentu. Stary wzór z nazwą mTożsamość, teoretycznie będzie uznawany jeszcze do końca br. Trzeba się jednak liczyć z tym, że od 2022 roku, uznawany za poprawny będzie wyłącznie nowy wzór mObywatela.

Co zawiera nowy mObywatel?

Głównym trzonem aplikacji jest odzwierciedlenie danych, jakie posiadamy także na fizycznym dowodzie osobistym. Aktualnie można z nich korzystać tam, gdzie powinniśmy okazać dowód, czyli np. w pociągu podczas kontroli imiennego biletu, czy na poczcie, jeśli będziemy odbierać zaadresowaną do nas przesyłkę poleconą.

Co to jest mPrawo Jazdy?

Częścią mObywatela jest mPrawo Jazdy, czyli wirtualna wersja tradycyjnego „prawka”. Ten element aplikacji bazuje na aktualnych danych, jakie są zawarte w państwowych rejestrach np. CEPiK.

Co to jest mPojazd?

Inną funkcjonalnością mObywatela jest mPojazd, który zawiera te same dane, jakie znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, ubezpieczeniowej polisie OC czy w karcie pojazdu.

Czy w mObywatelu znajdują się eRecepty?

Aplikacja mObywatel posiada możliwość skorzystania z eRecept. To oznacza, że podczas wizyty w aptece wystarczy wyszukać na ekranie telefonu elektroniczną receptę, którą zamierzamy zrealizować przy okienku.

Wówczas okazujemy farmaceucie właściwy kod QR i to wszystko. Można także podać swój numer PESEL lub specjalny kod przypisany recepcie.

mObywatel a szczepienia na COVID-19

Po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia przeciw COVID-19 można otrzymać zaświadczenie, które w mObywatelu przybiera formę kodu QR. Jego weryfikacja, wszędzie tam, gdzie może się okazać to konieczne, odbywa się przez aplikację wydaną przez resort zdrowia pod nazwą „Zaszczepieni”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!